Bültenler

Piyasa Öncesi – Faizlerin Yükselmesi Toparlanma Sürecini Sekteye Uğratıyor

October 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Faizlerin Yükselmesi Toparlanma Sürecini Sekteye Uğratıyor

Borsalar için yine dalgalı bir gün gerçekleşti. S&P 500; 3,700 seviyesinde destek bulurken, büyük sektörler güne durağan bir başlangıç yaptılar.

10 yıllık tahvillerin faiz oranları hem bu yılın hem de 2008’den beri son 14 yılın en yüksek seviyesine (4,23%) ulaşacak şekilde tırmanışa geçince, hisse senedi piyasaları süratle geri çekilmeye başladı.

Hazine bonosu piyasaları, Philadelphia FED Başkanı Harker’ın CNBC’ye yaptığı açıklamada, “yüksek enflasyonla mücadele sürecinde yetersiz kaldığımızı ve hayal kırıklığına neden olduğumuzu dürüstçe söylemeliyim” diyerek FED fon faizlerinin yıl sonu itibarıyla 4%’ün üzerine çıkma tahminini dile getirmesiyle yükselişe geçti.

Yine de, önemli firmaların tahminlerden daha olumlu gerçekleşen üçüncü çeyrek verilerinin de etkisiyle piyasada olumlu işaretler görüldü. 

AT&T’nin hisse fiyatındaki yükseliş, S&P 500 haberleşme hizmetleri sektörünü günün lideri olacak şekilde yükselmesini sağladı. Bilgi teknolojileri sektörü, IBM ve Lam Research’ ün pozitif çeyreklik rapor açıklamaları sayesinde borsanın geri kalanından daha iyi performans gösterdi. Özellikle Lam Research, 0,7% ile kapanış yapan PHLX yarı iletken endeksini de yükseltti. 

Bu arada, isteğe bağlı tüketici sektörü, Tesla’nın üçüncü çeyrek gelirinin beklentilerin altında kalmasının ardından gelen hacimli satışlar nedeniyle günü dibe yakın bir seviyede kapattı. Buna rağmen Tesla, dördüncü çeyrekten son derece umutlu olduğunu belirtti.

Enerji sektöründeki vadeli işlemler karışık bir seyir izledi. WTI ham petrol vadeli işlemleri 0,1% artış ile 84,49 dolar/varil seviyesine yükselirken, doğalgaz vadeli işlemleri ise 1,5% değer kaybederek 5,37 dolar seviyesine geriledi.

Günün dikkate değer gelişmelerinden bir diğeri de İngiltere Başbakanı Liz Truss’un göreve geldikten yaklaşık altı hafta sonra istifasını açıklaması oldu. Truss önümüzdeki hafta yapılacak olan başbakanlık seçimine kadar görevine devam edecek. 

Verizon (VZ), HCA (HCA), American Express (AXP) ve Schlumberger (SLB), gelir verilerini Cuma açılışının öncesinde bildirecek.

Bugün ABD’den beklenen herhangi kritik bir ekonomik veri yok.

Piyasa Öncesi - Faizlerin Yükselmesi Toparlanma Sürecini Sekteye Uğratıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı