Borsa Haberleri

OECD, Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti

May 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
OECD, Türkiye’nin Büyüme Tahminini Yükseltti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisinin 2024’te 3,4% büyüme kaydedeceğini öngördü. OECD’nin bir önceki değerlendirmesinde bu oran 2,9% olarak gerçekleşmişti.

OECD 2025 büyüme tahminini ise 3,2% olarak korudu. Kuruma göre 2024’te Türkiye’de enflasyon ortalama 55,5% olacak. Ortalama olarak enflasyon 2025’te ise 28,9% olarak öngörüldü.

Diğer yandan OECD, büyümenin daha dirençli hale gelmesi ve enflasyonun birçok ülkede önceden beklenenden daha hızlı soğuması nedeniyle dünyanın ekonomik görünümünün iyileştiğini belirtti. Öte yandan örgüt, 2024 küresel büyüme tahminini 2,9%’dan 3,1%’e çıkardı.

Raporda Türkiye için yapılan değerlendirmede; sıkılaşan finansal koşulların ve enflasyonun satın alma gücü üzerindeki olumsuz etkilerinin hanehalkı tüketimlerini azaltacağı ifade edildi.

Öte yandan yatırım faaliyetlerinin, kısmen 2023 depreminin ardından devam eden yeniden yapılanma nedeniyle güçlü kalmasının beklendiği kaydedildi. Enflasyonun bu yılın başında zirve yaptığı belirtilen raporda, 2024 ve 2025 yıllarında yüksek kalmaya devam edeceği aktarıldı. Raporda Türkiye ekonomisine ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Sıkılaşmaya Rağmen Enflasyon Yüksek Seyrediyor”

Kurum, sıkılaşan finansal koşullara karşın enflasyonun hala yüksek seyrettiğini ifade etti. Kısa vadeli göstergelerin 2024 yılı başında iç talepte güçlü bir büyümeye işaret ettiği belirtilen açıklamada şöyle devam edildi:

“Tüketim malları üretimi ve perakende satışlar yılın başında artmış ve inşaat sektöründeki faaliyet, 2023 deprem bölgesindeki yeniden inşa ve onarım nedeniyle dinamik kalmıştır. Ancak enflasyon inatçı bir şekilde yüksek seyretmeye devam etmektedir. Yıllık tüketici fiyatları enflasyonu Mart ayında 68,5%’e ulaşmış ve enflasyon beklentileri son aylarda azalmış olsa da yüzde 5’lik enflasyon hedefinin oldukça üzerinde kalmaya devam etmiştir”

OECD, Türkiye'nin Büyüme Tahminini Yükseltti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT