Borsa Haberleri

OECD, Türkiye İçin Büyüme Beklentisini Değiştirmedi

February 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
OECD, Türkiye İçin Büyüme Beklentisini Değiştirmedi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Ekonomik Görünüm Ara Dönem Raporu’nda, Türkiye için büyüme tahminini değiştirmezken, küresel ekonomi için ılımlı büyümenin devam edeceğini belirtti.

OECD’ye göre 2023’te 3,1% olan küresel ekonomideki büyüme bu yıl 2,9%’a gerileyecek. 2025’te ise finansal koşulların iyileşmesiyle birlikte 3%’e yükselecek. Bu OECD’nin önceki rapor dönemine göre küresel ekonomideki büyüme tahminini bu yıl için 2,7%’den, 2,9%’a çıkardığı anlamına geliyor.

Geride kalan sene için değerlendirme yapan OECD, küresel ekonomik büyümenin direnç gösterdiğini ve enflasyonun beklenenden hızlı gerilediğini ifade etti.

ABD Büyümesinde Düşüş Öngörüsü

OECD’nin değerlendirmesine göre ABD’de ekonomik büyümenin, hane halkı harcamaları ve güçlü işgücü piyasası koşulları tarafından desteklenmeye devam edeceği ancak bu yıl 2,1%’e ve 2025’te 1,7%’ye düşeceği bekleniyor.

Euro Bölgesi için de ekonomik büyüme tahminini bu yıl için 0,3% olarak aşağı yönlü revize ederek %0,6% olarak öngören OECD, 2025 için 1,3%’lük tahminde bulundu.

Türkiye İçin büyüme Beklentisi Değişmedi

OECD’ye göre 2024’te Türkiye ekonomisi 2,9% büyüme kaydedecek. Kurum bu anlamda Türkiye’nin ekonomik büyümesine ilişkin herhangi bir değişikliğe gitmedi. OECD, Türkiye için 2025’de ise 3,1%’lik büyüme öngördü. Bu oran ise kurumun, kasım raporundaki 2025 büyümesi için 0,1% düşüş tahmininde bulunduğuna işaret etti.

Öte yandan rapora göre, çekirdek enflasyonun çoğu ülkede hala hedefin üzerinde seyretmesi ve işgücü maliyetlerindeki artışın orta vadeli enflasyon hedefleriyle uyumlu olan seviyeden yüksek olması nedeniyle, 2021’de başlayan enflasyonist sürecin 2025’te sona ereceğinden emin olmak için henüz erken.

2023’te Ülkelerin Büyüme Oranları

Küresel ekonomi geçen yıl 3,1% büyüme kaydederken, büyüme dördüncü çeyrek de dahil olmak üzere özellikle ABD’de güçlü kaldı. Gelişmiş ülkelerde ise enerji krizinin de etkilerini yansıtan şekilde daha zayıf oldu.

Ekonomik büyüme geçen yıl G20 ülkelerinde 3,3%, ABD’de 2,5% olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde büyüme 0,5% olurken Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da 0,1% daralma görüldü. Ekonomik büyüme İngiltere’de 2023’te 0,3%, Fransa’da 0,9%, Çin’de 5,2%, Hindistan’da 6,7& ve Türkiye’de 4,1% olarak kaydedildi.

OECD, Türkiye İçin Büyüme Beklentisini Değiştirmedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim