Borsa Haberleri

Occidental Petroleum, CrownRock’ı 12 Milyar Dolara Satın Alıyor

Aralık 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Occidental Petroleum, CrownRock’ı 12 Milyar Dolara Satın Alıyor

Jeopolitik gerilimler ve petrol arzı endişeleriyle inişli çıkışlı bir yıl geçiren petrol piyasaları, bu yıl ayrıca çeşitli iş anlaşmalarına da şahit oldu. 2023’ü tamamlamaya haftalar kala, bir diğer anlaşma da Occidental Petroleum’dan (OXY) geldi.

Petrol devi, özel olarak yönetilen ve ABD’nin en çok petrol üretiminin yapıldığı Permian Havzası’nda faaliyet gösteren CrownRock’ı 12 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacak. 

ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) anlaşmalarının ardından Occidental’ın hamlesi, enerji sektöründeki hızlanmayı bir kez daha gündeme taşıdı. 

Teksaslı milyarder Timothy Dunn tarafından yönetilen CrownRock, Fitch Ratings’in Ocak ayı raporuna göre 2019’da günlük 66 bin varil olan petrol eşdeğeri üretimini 2022’nin üçüncü çeyreğinde günlük 140 bin varile çıkardı.

CrownRock, Endeavor Resources ile birlikte Permian’daki son büyük özel üreticilerden biri. Şirket, Houston merkezli özel sermaye şirketi Lime Rock Partners tarafından destekleniyor.

Occidental 49,7 milyar dolarlık piyasa değeriyle ABD’nin en büyük dokuzuncu enerji şirketi konumunda. Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRK.A) şirketin yaklaşık 26% hissesine sahip. 

Şirketin son büyük anlaşması, 2019’da Anadarko Petroleum’u 55 milyar dolara satın almasıydı. Occidental’in Anadarko’yu satın alması, 2022 yılında şirketteki hisselerinin geri kalanını satan aktivist yatırımcı Carl Icahn ile sert bir anlaşmazlığa yol açmıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC