Borsa Haberleri

Occident Petroleum, CrownRock’ı Satın Almaya Hazırlanıyor

November 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Occident Petroleum, CrownRock’ı Satın Almaya Hazırlanıyor

Occidental Petroleum (OXY) ABD’de Permian havzasının Batı Texas bölgesinde büyük bir enerji üreticisi olan CrownRock’ı satın almak için görüşmelere başladı. 

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kişilere dayandırdığı haberine göre, borç dahil olmak üzere 10 milyar doların çok üzerinde bir değere sahip olabilecek bir anlaşma, görüşmelerin sonlanmaması veya başka bir talibin galip gelmemesi durumunda yakında resmileşebilir.

CrownRock, ABD’nin en büyük petrol üretim bölgesi olan Permian’ın bir parçası olan Texas’taki Midland Havzasının kuzey kesiminde 80.000’den fazla net dönüm araziye sahip. Teksaslı iş insanı ve milyarder Timothy Dunn tarafından yönetiliyor ve özel sermaye şirketi Lime Rock Partners tarafından destekleniyor.

Şirket, Endeavor Energy Resources ile birlikte Permian’da kalan son büyük özel firmalarından biri. Fitch Ratings’e göre CrownRock günde yaklaşık 150.000 varile eşdeğer petrol üretiyor.

Petrol ve gaz üreticileri, özellikle ExxonMobil’in (XOM) ekim ayında Pioneer Natural Resources (PXD) için yaklaşık 60 milyar dolarlık bir anlaşma yapmasının ardından, ölçek büyütme baskısıyla karşı karşıya kaldı. Günler sonra Chevron (CVX), Hess’i (HES) 53 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Yaklaşık 53 milya dolar piyasa değerine sahip Occidental’ın son büyük satın alması – 2019’da Anadarko’yu 38 milyar dolara bünyesine katmıştı – şirketi borç batağına sürükledi ve aktivist yatırımcı Carl Icahn’ı cezbetti.

Occident Petroleum, CrownRock’ı Satın Almaya Hazırlanıyor

Şirketin CEO’su Vicki Hollub sonraki yılları işten çıkarmalar ve harcamaları kısmakla geçirdi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından yükselen petrol fiyatları şirketin 2022’de yüksek kârlar açıklamasına yardımcı oldu. Icahn aynı yıl hisselerini sattı ve yönetim kurulu üyeliğinden vazgeçti.

Icahn’ı kaybeden Hollub’un Anadarko anlaşmasını finanse etmesine yardımcı olan Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i (BRK.A) ise portföyündeki Occidental pozisyonunu artırdı ve şu anda şirket hisselerinin yaklaşık 2%6’sını elinde tutuyor. 

Occident Petroleum, CrownRock’ı Satın Almaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal