Borsa Yorumları

“Ocak Etkisi” ile Ralli Yapan Hisseler

January 25, 2023 • 4 dakika okuma süresi
“Ocak Etkisi” ile Ralli Yapan Hisseler

Düşük piyasa değerli hisseler ocak ayının ilk birkaç haftasında yükseldi ve genellikle her yeni yılın başlarında görülen sektör üstü performans açısından dejavu yaşandı.

Düşük piyasa değerli hisseleri içeren Russell 2000 endeksi yılın başından pazartesi günkü kapanışa kadar 7,4% yükseldi ve 5% yükselen Russell 1000 endeksinin performansını gölgede bıraktı. Düşük piyasa değerli hisseler yaklaşık 4,5% yükselen S&P 500’ün performansını da aştı.

“Ocak Etkisi” olarak bilinen ve düşük piyasa değerli hisselerin performans açısından büyükleri geride bıraktığı bu ralli sık görülen bir durum diyebiliriz.

Hatta, Jefferies’in 24 Ocak tarihli bilgilendirme yazısına göre, düşük piyasa değerli isimler arasında da pazar payı açısından en küçük olan şirketler en iyi performansı gösterenler oldu.

Jefferies’in düşük piyasa değerli hisseler stratejisti Steven DeSanctis yazıda, “Takvimlerin yeni yılı göstermeye başlamasıyla birlikte düşük piyasa değerli hisseler arasında, piyasa değeri 500 milyon doların altında olan en küçüklerinin güzel ve rahat bir ralli yaparak 11,3%’e varan yükseliş kaydettiklerini gözlemledik. Bu hisseler piyasanın en ucuzları olmasına rağmen şimdiye kadar göz ardı edildiler” ifadelerini kullandı.

Düşük piyasa değerli hisseler hızla yükselebiliyor olsalar da; dalgalı fiyat hareketleri, dikkatli muhakeme gerektiriyor olmaları ve niteliğin önemini ön plana çıkarıyor olmalarıyla da biliniyor.

DeSanctis, “Son dönemdeki marketing toplantılarında hem düşük piyasa değerli hisseleri almaktan, hem de kalitenin altının çizilmesi gerektiğinden bahsettik. Karşılaştığımız direnç, bunu başarmanın zor olduğu yönündeydi” dedi.

Hangi Hisseler için “AL” Deniliyor?

Jefferies, “AL” notu ile derecelendirilmiş, piyasa değeri 3,5 milyar doların altında, yüksek kaliteli ve güçlü bir bilanço açıklamış olan şirketleri içerecek bir liste hazırlayarak, düşük piyasa değerli hisseler arasından alınabilecek olanları belirledi.

Yatırım bankası ayrıca 200 günlük hareketli ortalamadaki bir aylık değişimle ölçülen, “güçlü fiyat ivmesi” niteliğine sahip isimleri de araştırdı.

Outback Steakhouse ve Bonefish Grill gibi restoran zincirlerinin sahibi Bloomin’ Brands (BLMN) ve Dave & Buster’s (PLAY), Jefferies’in yüksek kaliteli konsepte uyan, düşük piyasa değerli isimler listesinin en tepesinde yer alıyor. Her iki şirket de 2023’te çift haneli yükselişler kaydetti ve Wall Street’ten yüksek notlar aldı. FactSet verilerine göre analistler bu yıl Bloomin’ Brands’in yaklaşık 18% ve Dave & Buster’s’ın 27% değer kazanacağını tahmin ediyor.

Listedeki tek enerji hissesi olan Arch Resources (ARCH) da sektörün 2022’deki yüksek performansından kazançlı çıktı ve 57%’den fazla yükseliş kaydetti. Bununla birlikte analistlerin ortalama fiyat hedefine göre Arch bu yıl 22% daha değer kazanabilir.

Yatırımcıların gelecek yıllarda takip etmesi gereken bazı yeni eğilimler ve bu alanlarda iş yapan şirketler var. Yaşlı nüfusa kişisel bakım, evde sağlık ve tedavisi mümkün olmayan hastalar için evde bakım hizmetleri sunan Addus HomeCare (ADUS) bunlardan biri. Analistler bu hissenin önümüzdeki yıl 12% değer kazanacağını öngörüyor.

Elektronik ürünler şirketi Methode Electronics (MEI) de listede yer alan isimler arasında. Wall Street’te bu hissenin önümüzdeki yıl 17% değer kazanacağı tahmin ediliyor. 

“Ocak Etkisi” ile Ralli Yapan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC