Borsa İstanbul

Mart Ayında Temettü Ödeyecek Şirketler (2024)

March 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Mart Ayında Temettü Ödeyecek Şirketler (2024)

Borsa İstanbul’da işlem gören 4 şirket mart ayında temettü ödemesi yapacak. Genel kurul toplantılarının ardından temettü açıklamasında bulunan şirketler kâr dağıtım için ödeme tarihlerini Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu.

İşte mart ayında yatırımcılarıyla kârını paylaşacak şirketler:

– Birikim Varlık Yönetim (BRKVY) 26 Mart 2024’te pay başına net 0,27 TL temettü dağıtacak. Ödemeler 28 Mart 2024’te hesaplara yatacak.

– Ege Profil (EGPRO), 26 Mart 2024’te pay başına net 4,79 TL temettü dağıtacak. Ödemeler 28 Mart 2024’te hesaplara yatacak.

– Katılımevim Tasarruf Finansman (KTLEV), 26 Mart 2024’te pay başına net 1,47 TL temettü dağıtacak. Ödemeler 28 Mart 2024’te hesaplara yatacak.

– Anadolu Hayat Emeklilik (ANHYT), 26 Mart 2024’te pay başına net 2,09 TL temettü dağıtacak. Ödemeler 28 Mart 2024’te hesaplara yatacak.

Temettü Nedir? 🌲

Borsa’da bir şirket hissesine sahip olduğunda, o şirketin doğal ortağı sayılırsın. Her şirket gerçekleştirdiği faaliyetlerden kâr elde eder. Bu kârı da şirket ortaklarıyla paylaşır. İşte temettü tam da budur.

Hissesine sahip olduğun bir halka açık şirketin kârını alıp, alamayacağına, alıcaksan ne kadar ve ne zaman alacağına o şirketin yönetim kurulu karar verir. Şirketler bazen kârını ortaklarıyla paylaşma kararı alırken, bazen de bu parayı gelecek yatırımlarında kullanmak üzere kasasında tutmayı tercih eder.

Eğer hissesini elinde bulundurduğun şirket temettü ödemeye karar verirse, bu durumda Midas hesabında bulunan her hisse için, şirketin belirleyeceği tutarda temettü ödemesi almaya hak kazanırsın.

Temettü Ödemesi Ne Zaman Hesaba Yatar? 📅

Temettü ödeme tarihleri şirketler tarafından belirlenir ve Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulur. Ödeme tarihi onaylanan şirketler 2 iş gününde Midas yatırım hesabına nakit olarak aktarır.

Midas’ta 5 dakika içerisinde yatırım hesabı açarak, temettü veren hisselere yatırım yapabilirsin. 

(Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, bahsettiğimiz hisselere ekranın altındaki kutudan ulaşabilir, Hisse Detay sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.)

Mart Ayında Temettü Ödeyecek Şirketler (2024)

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP