BIST Şirket Haberleri

Obase Bilgisayar, Akıllı Tarım Projesi Başlatıyor

Haziran 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Obase Bilgisayar, Akıllı Tarım Projesi Başlatıyor

Geçtiğimiz sene yüksek katılımcı sayısıyla halka arz olan yazılım ve teknoloji geliştirme şirketi Obase Bilgisayar (OBASE), akıllı tarım projesi başlatıyor.

Tarım 4.0 Dönemi 🚜

Proje hakkında bilgi veren Obase Bilgisayar Kurucu Ortağı Banu Dal, tarım alanında yapılan çalışmaların ülkemiz için önemli bir değer taşıdığını vurguladı.

100% yerli çözüm sağlayan OBASE’nin, Türkiye tarımının akıllı dönüşümünde önemli bir rol üstlendiğini söyleyen Dal, “Dünya tarım topraklarından 0,8% pay almasına rağmen toplam küresel çıktının 1,29%’undan fazlasını üreten ülkemizde, tarımsal faaliyetlerin ekonomik değere katkısı oldukça yüksektir. Tarımda teknolojinin etkin kullanılması da tarımsal verimlilik için aynı derecede önem taşıyor. Tarım 4.0 olarak adlandırılan teknolojik dönüşüm sürecinde Türkiye, hak ettiği yeri mutlaka alacak. OBASE olarak bu sürecin önemli oyuncularından biri olabilecek bilgi, deneyim ve daha önemlisi yerel kalkınma motivasyonuna sahibiz.” dedi.

Akıllı Tarım, Üretkenliği Artıracak 🥒

Banu Dal, akıllı tarım sistemlerinin anında ve doğru müdahale olanağı yaratarak üretkenliği artırdığına, zararı azalttığına ve uzaktan algılama yoluyla kaynakların çok daha verimli kullanılabildiğine dikkat çekti. “Geleneksel tarımda, çiftçinin tarlada ya da bahçede olması, araziyi ve mahsulün durumunu sürekli olarak izlemesi zaruri bir gerekliliktir. Bugün sanayi tesislerinde hayata geçirilen robotik teknolojiler, makine öğrenmesi ve nesnelerin interneti gibi kavramlar dünyanın en verimli tarım aktivitelerinde kullanılıyor. Bahçelerin ve tarlaların interneti kullanma süreci karar vericilere hızlı, kesintisiz ve doğru bilgi sağlamak açısından çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Yerli Üretim Teknoloji 💻︎

Ürettiği teknolojinin 100% yerli sermayeli olması OBASE’nin pazardaki en önemli farklılıklarının başında geliyor. Ulusal ve uluslararası şirketlere 240 kişilik deneyimli kadrosu ile çözümler sunan OBASE aynı zamanda T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı bir Ar-Ge merkezine de sahip.

Geyve Kaymakamlığı ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile hayata geçirilen Geyve Akıllı Tarım Uygulamaları Merkezi projesinde de yerli üretim sensörler kullanılıyor.

Teknolojik gelişmeleri tarımın sürdürülebilirliği için kullanacak olan Akıllı Tarım Uygulama Merkezinde drone, akıllı sensörler, IoT gibi teknolojiler kullanılarak teknoloji üreticileriyle çiftçiler bir araya getirilecek. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks