Borsa Haberleri

Oba Makarna: Halka Arz, Büyüme Hedeflerimize İvme Kazandıracak

Şubat 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Oba Makarna: Halka Arz, Büyüme Hedeflerimize İvme Kazandıracak

Halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanan ve 22-23 Şubat tarihlerinde talep toplayacak olan Oba Makarna CEO’su Alpaslan Özgüçlü, şirketin halka arz sürecine ilişkin olarak konuştu. Özgüçlü, halka arzın şirketin büyüme planlarına ve yatırımlarına ivme kazandıracağını söyledi. 

Halka arz gelirlerinin yarısının kapasite artışları için kullanılacağını ifade eden Özgüçlü, yeni dönemde küresel ölçekte sıralamalarını daha üstlere taşımayı ve global gıda liderleri arasında yerlerini sağlamlaştırmayı hedeflediklerini aktardı.

Özgüçlü, “Halka arz gelirlerinin 40-50%’sini ürün çeşitlendirme, enerji ve kapasite artışı yatırımları için kullanmayı amaçlıyoruz. Yatırımlarımız arasında temiz enerji yatırımları ve Ar-Ge çalışmaları bulunuyor. Halka açık bir marka olarak, büyüme yolculuğumuza daha kurumsal ve stratejik yepyeni adımlarla devam etmek istiyoruz” diye devam etti.

İhracatı Artırmayı Hedefliyor

Özgüçlü, ürünlerini ağırlıklı olarak ihracata kanalize etmek ve küresel pazarda var olmayı istediklerini belirterek “Oba Makarna olarak Türkiye üretiminin 25%’ini gerçekleştirmekteyiz. Dolayısıyla Oba Makarna’yı sadece Türkiye’nin değil, makarna sektöründe dünyanın önde gelen şirketleri arasına taşıdık demek yanlış olmaz” diye konuştu.

Üretim Kapasitemiz 20% Artacak

Özgüçlü üretim tesislerinin kapasitelerini artıma hedeflerine ilişkin olarak da şu bilgileri verdi:

“Gaziantep fabrikamız günlük 1.155 ton buğday kırma, yıllık 332 bin ton makarna üretim kapasitesine sahip. 2017 yılında stratejik bir kararla satın aldığımız Sakarya Hendek tesisimizde ise yapmış olduğumuz ilave yatırımlarla 7 hat üzerinden 174 bin ton makarna üretim kapasitesine ulaştık. 2023 yılında tamamladığımız 2 yeni ilave hat yatırımı ile 2024 başında Hendek fabrikamızda makarna üretim kapasitemizi 253 bin tona çıkarıyoruz. Her iki fabrikamız da hesaba katıldığında toplam makarna üretim kapasitemiz yaklaşık yüzde 20 artacak.”

Oba Makarna Halka Arzı İle İlgili Tüm Detaylara Buradan Ulaşabilirsin.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Dünya Gazetesi

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti