Nvidia

Nvidia’yı Kaçıranlara 4 Düşük Riskli Hisse

Nvidia’yı Kaçıranlara 4 Düşük Riskli Hisse
Google News Icon Takip Et

Hem geniş teknoloji sektörü hem de yapay zekânın gözde ismi Nvidia (NVDA) yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Son dönemlerin en popüler hissesi Wall Street tarafından oldukça sevilse de bir yatırımcı çip devinin ötesindeki hisselere bakıyor. 

Matrix Asset Advisors’dan David Katz, Nvidia’yı “oldukça kısa ve ani hareketlere sahip harika bir şirket” olarak tanımlıyor. Ancak Katz, “Nvidia ile ilgili sorunumuz, hissenin artık tamamen fiyatlanmış bir seviyede olması.” diyor.

Nvidia’nın gelecek bir veya iki yılda ciddi rekabetçi tehditlerle karşı karşıya kalacağını öngören Katz, “Harika bir şirket olduğunu düşünüyoruz ancak portföyümüzde yer vermiyoruz. Bir iki yıl içinde hissenin mevcut seviyesinin çok daha altında olacağına inanıyoruz.” yorumunu yapıyor.

Çok daha düşük bir riskle para kazanmanın çok daha iyi yolları var.” diyen Katz, yatırımcılar için şu hisseleri öneriyor:

💻 Cisco Systems (CSCO)

Ağ ve güvenliğin yanı sıra veri merkezi hizmetleri sunan Cisco Systems, Katz’ın listesinde öne çıkan isimlerden biri. Katz, şirketin son birkaç yılda oldukça kötü zamanlar geçirdiğini ancak geçtiğimiz aylarda toparlandığına inanıyor. 

Cisco, mali üçüncü çeyrekte gelirlerinin 13% düştüğünü açıkladı ancak yine de şirketin üç aylık sonuçları Wall Street beklentilerini geride bıraktı. 

Katz, hisseleri bu yıl şimdiye kadar 7% düşen teknoloji şirketini “yapay zekânın ikincil veya üçüncül türevi” bir yatırım olarak görüyor ve internet trafiğindeki artışla şirkete yönelik talebin yükseleceğini tahmin ediyor:

Şirket faaliyetlerinin oldukça uzun bir zaman sonra ilk kez hızlanmasını bekliyoruz. ayrıca 12,5 seviyesindeki ileri fiyat/kazanç oranıyla hissenin oldukça yukarı yönlü potansiyeli de var. Şu an teknoloji hisseleri için bu oran 30 veya 40 seviyelerinde. Bu yüzden aslında Cisco çok çok iyi bir fiyattan işlem görüyor.

FactSet’e göre hisseyi izleyen 28 analistten 7’si Cisco’yu “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak, kalan 21’i de “TUT” olarak değerlendiriyor. Konsensüs 53,51 dolar seviyesindeki hedef fiyat da hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 14% yükselebileceğini öngörüyor. 

☕️ Starbucks (SBUX)

“Küresel bir güçlü insanı bağımlı hale getiren bir ürüne” sahip bir şirket olarak tanımladığı Starbucks da Katz’ın bir diğer favorisi. 

Starbucks, zincir mağaza satışlarında ve trafiğinde gözle görülür bir düşüş bildirdiği son bilançosunda beklentilerin altında sonuçlarla yatırımcısını ve Wall Street’i memnun edememişti. Starbucks söz konusu görünümü, şirketin İsrail’e yönelik konumu sebebiyle başlayan hedefli boykotlara atfetti. 

Katz, “Önceki çeyrekte görülen sorunlar, yönetimin kendi hatalarından kaynaklandı. Bu hataları düzelteceklerini düşünüyoruz.” dedi ve potansiyeli yeni bir CEO ile üst yönetimde bir dizi değişiklik beklediğini ekledi. 

Bu yıl şimdiye kadar 17,6%, son 12 ayda da 20% gerileyen Starbucks’ı izleyen 35 analistin 14’ü hisse için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” diyor. SBUX için belirlenen 88,50 dolar seviyesindeki hedef fiyat da hissede 11,5%’lik bir artış ima ediyor. 

📚 Finans Hisseleri

Katz’ın listesinde ayrıca ileriye dönük olarak potansiyel kazanç fırsatları sunan bölgesel finans şirketleri yer alıyor. Bu şirketler arasında Katz Bank of New York Mellon (BK) ve PNC Financial Services (PNC) yer alıyor. 

Büyük bankaların, küçük veya orta ölçekli bölgesel bankalara göre “çok daha ticari gayrimenkul portföylerine” sahip olduğunu belirten Katz, “Büyük bankalar oldukça iyi bit çeyrek dönem geçirdi. Ancak bu bölgesel bankaların çok daha ucuza işlem gördüğüne inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC