Nvidia

Nvidia’ya Yapay Zekâ Davası

Mart 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia’ya Yapay Zekâ Davası

Yapay zekâ çipleriyle sektörünün lider ismi haline gelen Nvidia (NVDA), NeMo AI platformunu eğitmek için telif hakkıyla korunan kitaplarını izinsiz kullandığını söyleyen üç yazar tarafından mahkemeye verildi. 

Nvidia, NeMo’yu üretici yapay zekâyı benimsemenin hızlı ve uygun fiyatlı bir yolu olarak tanıtıyor.

Brian Keene, Abdi Nazemian ve Stewart O’Nan, eserlerinin NeMo’nun yazılı dili simüle etmek için eğitilmesine yardımcı olan yaklaşık 196 bin 640 kitaptan oluşan bir veri kümesinin parçası olduğunu ve ekim ayında “bildirilen telif hakkı ihlali nedeniyle” bu veri kümesiden kaldırıldığını söyledi.

Geçen hafta San Francisco federal mahkemesinde açılan toplu davada yazarlar, söz konusu kitapların platformdan kaldırılmasının, Nvidia’nın NeMo’yu veri kümesi üzerinde eğittiğinin ve dolayısıyla telif haklarını ihlal ettiğini “kabul ettiğinin” bir göstergesi olduğunu söylediler.

Dava kapsamındaki eserler arasında Keene’in 2008 tarihli romanı “Ghost Walk”, Nazemian’ın 2019 tarihli romanı “Like a Love Story” ve O’Nan’ın 2007 tarihli romanı “Last Night at the Lobster” yer alıyor.

Dava Nvidia’yı, New York Times’ın (NYT) yanı sıra yazarlar tarafından metin, görüntü ve ses gibi girdilere dayalı olarak yeni içerikler oluşturan üretici yapay zekâ konusunda peşpeşe açılan ve giderek büyüyen bir yasal sürece dahil ediyor. 

Bu teknoloji nedeniyle dava edilen diğer şirketler arasında yapay zekâ platformu ChatGPT’nin yaratıcısı OpenAI ve ortağı Microsoft (MSFT) da bulunuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters