Borsa Haberleri

Nvidia’ya Olan İlgi Yeniden Artıyor!

September 27, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’ya Olan İlgi Yeniden Artıyor!

Analistler, jeopolitik gerilimlerin ve yarı iletken sektöründeki yavaşlamanın ardından gözden düşen Nvidia (NVDA) hisselerine yeniden ilgi göstermeye başladı. Nvidia’ya olan ilginin tekrar artmasında şirketin kısa süre önce piyasaya sürdüğü yapay zekâ desteğiyle kendisini geliştiren oyun çiplerinin önemli bir payı var. 

Citi ve JPMorgan, geçen hafta bilgisayar oyunlarındaki güçlü talebe ve veri merkezlerinde bulut sistemlerinin benimsenmesine bağlı olarak yarı iletken devinin hisselerindeki hedeflerini yükseltti. 

JPMorgan, Nvidia’nın Güçlü Bir Şekilde Büyüyeceğini Düşünüyor

JPMorgan, eylül ayında yaptığı bir açıklamada “Genelde şirketler için mali yılın ikinci yarısı daha zorlu geçse de Nvidia için bilgisayar oyunlarına yönelik sağlam talebin güçlü bir gelir kaynağı olmasını bekliyoruz. Bu durum, orijinal bilgisayar parçası üretimindeki kademeli düşüşten kaynaklanan kaybı da dengeliyor.” dedi.  

JPMorgan, Nvidia (NVDA)’nın yeni oyun ürünlerinin 2023’te önemli büyüme katalizörleri olacağını da belirtti. Yatırım bankası, yarı iletken şirketinin veri merkezi segmentinin güçlü bir şekilde büyümesini beklediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca şirketin otomotiv alanındaki faaliyetlerine ve kurumsal alandaki başarısına dikkat çekti. 

Bankanın Nvida’nın hisse senetleri üzerinde “YÜKSEK AĞIRLIK”, yani portföydeki ağırlığını artır notu ve 220 dolarlık fiyat hedefi var. Bu rakam, hissenin cuma günkü kapanışındaki değerinden yaklaşık 80%’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. 

Citibank, Nvidia’nın Alternatif Ürünler Üzerinde Çalıştığını Söyledi

Nvidia (NVDA) hisseleri üzerinde “AL” notu bulunan Citibank, aynı zamanda 248 dolarlık fiyat hedefine sahip. Banka, şirketin Çin’deki kısıtlamaları göz önünde bulundurarak müşterilerine alternatif ürünler sunmak için sıkı bir çalışma yürüttüğünden bahsetti. 

NVDA, tersine esen jeopolitik rüzgârlarla mücadele ettiği için yılın başından bu yana yaklaşık 60% geriledi. Ağustos ayında ABD hükümeti, çiplerin Çin ordusu tarafından kullanılma riskini azaltmak için ülkeye yapılacak ihracatlara yönelik yeni bir lisanslama şartı getirdi. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Nvidia sözcüsü “Çin’deki müşterilerimizin taleplerini alternatif ürünlerle karşılamak için çalışıyoruz. Bu çalışmalar yetersiz kalırsa yeni lisans arayışlarına girebiliriz.” dedi 

Söz konusu kısıtlamalara bağlı olarak eylül ayı başlarında yarı iletken devinin hisse senedinde düşüşler meydana geldi. Ancak aynı hafta gündeme ARK Invest’ten Cathie Wood’un 226.717 NVDA hissesi aldığı da yansıdı. 

Nvidia’ya Olan İlgi Yeniden Artıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı