Nvidia

Nvidia’nın Portföy Güncellemesiyle Yapay Zekâ Hisseleri Ralli Yaptı

February 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Portföy Güncellemesiyle Yapay Zekâ Hisseleri Ralli Yaptı

Yarı iletken devi Nvidia’nın (NVDA) geçtiğimiz yılın son çeyreğinde pozisyon aldığı yapay zekâ odaklı şirket hisseleri büyük artışlar gördü. 

Bu ralli, Nvidia’nın piyasa değeri hızla artarken yapay zekâ dünyasında artan etkisini bir kez daha ortaya koydu ve şirketi en değerli üçüncü ABD şirketi haline getirdi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) belgelerine göre 2023’ün son çeyreğinde şirketin 147,3 milyon dolarlık en büyük yatırımı, iki yıl önce 80 milyar dolarlık anlaşmanın antitröst engeline takılmasının ardından Nvidia’nın satın alamadığı çip tasarımcısı Arm Holdings (ARM) oldu. 

Nvidia geçen yıl İngiliz şirketin Nasdaq’ta listelendiği dönemde Arm hisselerini satın almakla ilgilendiğini belirtmişti. Bilançosunda geleceğe yönelik güçlü tahminlerinin ardından geçen hafta 60%’ın üzerinde yükselen Arm hisseleri, artışa devam etti. 

Nvidia’nın düzenleyici başvuru açıklaması, yatırımcılar tarafından yakından izleniyor ve genellikle halka açık şirketlerden ziyade fon yöneticileri tarafından yapılan hamlelerle ilişkilendiriliyor.

Insider Intelligence analisti Gadjo Sevilla, Nvidia’nın geniş bir şirket yelpazesine dahil olmasının, pahalı genel amaçlı yapay zekâ çipleri yerine daha uygun fiyatlı ancak hiper odaklı yarı iletken setleri üretmesine yardımcı olabileceğini söyledi.

Nvidia’nın yaklaşık 76 milyon dolar yatırım yaptığı biyoteknoloji firması Recursion Pharmaceuticals’ın (RXRX) hisseleri, dün 13% değer kazandıktan sonra bugün de piyasa öncesi işlemlerde 7%’ye yakın yükseldi. 

Geçen yıl Nvidia, Utah merkezli şirketin ilaç keşfine yönelik yapay zekâ modellerinin eğitimini hızlandırmak için yatırım yapacağını söylemişti.

SEC belgelerine göre Silikon Vadisi’nin poster çocuğu ayrıca, sesli asistan geliştiricisi SoundHound AI’a (SOUN) yaklaşık 3,7 milyon dolar yatırım yaptı ve şirket hisseleri dünü 66% artışla tamamladı. 

Nvidia ayrıca raporları analiz etmek için yapay zekâ yazılımı kullanan İsrail merkezli medikal cihaz şirketi Nano-X Imaging’de (NNOX) de pozisyon aldı. Bu gelişme, Nano-X hisselerinin 50%’ye yakın artışa yol açtı. 

Perakende yatırımcılar da Nvidia’nın izinden gitti. JPMorgan verilerine göre SoundHound ve Nano-X Imaging, bireysel yatırımcılar tarafından en aktif olarak işlem gören ilk beş hissesi arasında yer aldı.

Şirketin dördüncü çeyrekte pozisyon aldığı diğer şirketler arasında ayrıca geçen hafta Nasdaq’taki yerini kaybeden TuSimple Holdings yer aldı.  

Nvidia’nın Portföy Güncellemesiyle Yapay Zekâ Hisseleri Ralli Yaptı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, SEC