Borsa Yorumları

Nvidia’nın Performansı, Yapay Zekâ Yatırımını Güçlendiriyor

April 29, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Performansı, Yapay Zekâ Yatırımını Güçlendiriyor

Yarı iletken devi Nvidia (NVDA), doğrudan çip sektörüyle parlamasa da yapay zekâ yatırımının poster çocuğu konumuna ulaştı diyebiliriz. 

Bunun arkasındaki sebep, esasen oyun bilgisayarları ve Bitcoin madencileri gibi güç gerektiren ekipmanlara grafik işlem birimleri (GPU) üreten şirketin, yapay zekânın gerektirdiği yüksek miktardaki iş yükünü karşılayabilecek GPU’lar üretme konusundaki hızlı adımları oldu. 

Şirket, yapay zekâyla bir arada anılmaya başlamasının ardından son yıllarda oldukça göze çarpan bir performans sergileyerek 1 trilyon dolar seviyesinin üzerinde piyasa değerine sahip ilk çip şirketi oldu. 

Dahası, bu performansın kısa süre içinde sona ermesi de beklenmiyor.  Örneğin Morgan Stanley, Nvidia’nın mevcut değerinin üzerinde daha büyük kazançlar elde edebileceğine inanıyor. 

Analistlerin çoğunun temkinli bir yaklaşım sergilediği bu dönemde, Morgan Stanley bu görüşe katılmıyor. Banka, Nvidia’yı yapay zekâ teknolojilerinde kullanılan GPU’lar konusunda bir lider olarak görüyor ve şirketin ölçek ekonomisini ve fiyatlandırma yeteneğini öne çıkarıyor.

Geçtiğimiz hafta paylaşılan bir analiz raporunda, Morgan Stanley Nvidia’nın portföyündeki payını arttırdığını açıkladı.

Dahası, mayıs ayı sonunda Nvidia’nın açıklayacağı bilanço öncesinde banka, Nvidia için belirlediği 1,000 dolarlık hedef fiyatla, hissenin mevcut değerinin üzerine 21% oranında daha yükselebileceğini tahmin ediyor.

Bankanın değerlendirmesine göre, Nvidia hisseleri, “tarihsel olarak düşük olan çarpanlarla uyumlu” bir değerlemeye sahip ve şirketin büyüme potansiyeli, daha yüksek bir değerlemeyi destekliyor.

Nvidia Etkisi

Tabii bu güçlü performansı fark eden tek kuruluş Morgan Stanley değil: Citadel, Millennium ve Tiger Management’ta çalışmış bir hedge fonu emektarı olan Ivana Delevska’nın Spear Alpha ETF’i (SPRX), 70 milyon dolarlık varlık yönetimi ile yaklaşık 26 holdinge sahip ve portföyündeki neredeyse her şeyin bir şekilde yapay zekâdan faydalanması bekleniyor:

Delavska’nın ETF’i, son 12 ayda 60%’tan fazla artış gösterdi ve bu başarının en büyük nedenlerinden biri de şüphesiz çip devi Nvidia’nın göz kamaştıran performansıydı. 

ETF’e ilk olarak 2023’te giren çip devi, neredeyse 11%’lik ağırlığıyla SPRX’teki en büyük holding haline geldi.

Delavska, “2023’e girerken Nvidia tamamen gözden düşmüştü. Bu yüzden gerçekten hücum oynamanın bir yolu gibiydi. Bu yüksek riskli bir yatırımdı ama aynı zamanda yüksek getirili bir yatırım oldu.” diyor.

Nvidia geçtiğimiz yıl 220%’den fazla yükseldiğine göre, Delevska önümüzdeki birkaç yıl içinde 30% ile 40% getiri beklentisiyle hissenin portföyünde daha defansif bir rol oynayacağını düşünüyor.

Nvidia’nın yanı sıra ETF’te büyük yer kaplayan diğer şirketleri de aşağıdaki listede inceleyebilirsin:

  • Zscaler (ZS)
  • SentinelOne (S)
  • Confluent (CFLT)
  • Advanced Micro Devices (AMD)
  • Snowflake (SNOW)
  • Crowdstrike (CRWD)
  • Marvell Technology (MRVL)
  • Shopify (SHOP)
  • Cloudflare (NET)

Nvidia’nın Performansı, Yapay Zekâ Yatırımını Güçlendiriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC