Borsa Yorumları

Nvidia’nın Hisse Bölünmesi Yatırımcılar için Ne Anlama Geliyor?

May 23, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Hisse Bölünmesi Yatırımcılar için Ne Anlama Geliyor?

Wall Street’e göre Nvidia’nın (NVDA) yaklaşan hisse bölünmesi, yarı iletken üreticisini kısa vadede daha da yükseğe taşıyabilir ve hâlihazırda coşkulu olan yatırımcı duyarlılığını artırabilir.

Loop Capital’den Ananda Baruah, “Perakende yatırımcıların NVDA’ya ne derece ilgi gösterdiği göz önüne alındığında (hem üretici yapay zekâ hem de oyun alanlarındaki başarısı bunun örneği), bölünmenin aslında güçlü bir etki yaratma fırsatı olduğuna inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

Çip üreticisi dün, Wall Street’in beklentilerini aşan üç aylık sonuçları ve yapay zekâ ivmesinin devam ettiğini gösteren güçlü tahminlerinin yanı sıra 10’a 1 hisse bölünmesine gideceğini duyurdu. Bölünme, 7 Haziran’da piyasa kapanışından sonra yürürlüğe girecek.

Yarı iletken üreticisi, son aylarda hareketlenen borsalarda hisselerini daha uygun fiyatlı hale getirmek amacıyla hisse bölünmesi uygulayan bir avuç yüksek profilli şirket arasına katıldı. Chipotle (CMG) mart ayında 50’ye 1 bölünmeyi onaylarken, Walmart (WMT) ocak ayında 3’e 1 bölünmeye gideceğini açıklamıştı. Bu haftanın başlarında, çip ekipmanı üreticisi Lam Research (LRCX) de 10’a 1 bölünme ve toplamda 10 milyar dolara kadar hisse geri alımı uygulayacağını söyledi.

📝 Hisse bölünmesi, hisse fiyatını düşürerek erişilebilirliği artırabilirken, işletmenin değerini veya temellerini değiştirmez. Nvidia yaptığı açıklamada, bölünmenin hisse sahipliğini “çalışanlar ve yatırımcılar için daha erişilebilir” hale getireceğini söyledi.

Citi’den Atif Malik bölünmeyi “olumlu bir sürpriz” olarak nitelendirirken, Susquehanna’dan Christopher Rolland bunun “perakende kalabalığını canlandırdığını” söyledi. Needham’dan Quinn Bolton ise “10:1 hisse bölünmesi muhtemelen bu yapay zekâ öncüsüne kısa vadeli bir ivme kazandıracak.” dedi.

🎉 Wall Street Hedef Fiyatları Artırdı

Nvidia’nın sonuçları, başta yapay zekâ alanındaki atılımların hız kazanmasıyla çip talebi devam ettiği için birçok Wall Street analistinin hisseye ilişkin hedef fiyatlarını yükseltmesine neden oldu. 

Nvidia, bugün açılışta artış göstererek yılbaşından bugüne artışını 90%’ın üzerine taşıdı ve rekor 1.000 dolar seviyesinin üzerine ulaştı. 

🎯 Barclays: Analist Tom O’Malley, şirketin hedef fiyatını hisse başına 1.200 dolara yükselterek, “Güçlü bir bilanço ve doğrudan kontrollerimize uygun bir hedef artışı, daha geniş ekosistemde yapay zekâ yatırımlarına yönelik güçlü arzuyu daha da vurguluyor.” dedi.

🎯 Bernstein: Analist Stacy Rasgon, olumlu sonuçlar ve Blackwell’i çevreleyen yorumların sektöre ilişkin endişeleri hafiflettiğini ve “genel hikayenin devam ettiğini” belirterek hisselerin hedef fiyatını 1.300 dolara yükseltti. Söz konusu yeni hedef fiyat, hissenin 37% artabileceğini ima ediyor. 

🎯 Jefferies: Analist Blayne Curtis, güçlü bir Blackwell rampasına ve platformun piyasaya çıkmasıyla yılın ikinci yarısında hızlanma beklentilerine atıfta bulunarak, hissenin hedef fiyatını 1.350 dolara taşıdı. 

🎯 Morgan Stanley: Analist Joseph Moore, Nvidia’nın ürün geçişini çevreleyen son teslim süresi ve tedarik zinciri yorumlarını “tamamen yanıltıcı” olarak nitelendirerek hedef fiyatını hisse başına 1.000 dolardan 1.160 dolara yükseltti. Moore, Nvidia’nın Blackwell çiplerinin 2025 yılına kadar tükenmesini bekliyor.

🎯 Citi: Analist Atif Malik hedef fiyatını 1.260 dolara yükseltirken, JPMorgan‘dan Harlan Sur, Nvidia’nın araçlarına olan talebin arzdan daha ağır basmaya devam etmesi nedeniyle hedefini 1.150 dolara doğru revize etti. Goldman Sachs analisti Toshiya Hari de yeni ürünlerin şirketin veri merkezi işindeki büyümeyi desteklemesiyle hisse başına 1.200 dolarlık yeni hedef fiyat belirledi. 

Nvidia’nın Hisse Bölünmesi Yatırımcılar için Ne Anlama Geliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC1, 2