Borsa Yorumları

Nvidia’nın Gölgesinde Kalan Büyüme Hisseleri

April 12, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Gölgesinde Kalan Büyüme Hisseleri

Yarı iletken devi Nvidia (NVDA) geçtiğimiz yıl, özellikle de 2023’te yapay zekâ furyasının etkisiyle 240% gibi astronomik bir artış kaydettiğinden bu yana gündemden düşmüyor. 

Yine de bir yatırımcı, hissenin çok pahalı göründüğünü söyleyerek Nvidia’dan uzak duruyor.

Yönetimi altında 10 milyar doların üzerinde varlığı bulunan Peapack Private Wealth Management’ın genel müdürü ve kıdemli portföy stratejisti David Dietze, “Tecrübelerime göre, herkes ne kadar muhteşem olduğuna odaklanırken bu hisseden uzak durmak ve bunun yerine daha makul değerlemelere sahip şeyler aramak daha iyi.” ifadelerini kullanıyor.

Deneyimli varlık yöneticisi, bunun yerine “makul değerlemelere sahip” büyüme sektörlerindeki hisselere odaklanmış. Dietze, ilaç, emlak, enerji ve finans sektörlerinin radarında olduğunu söyledi ve öne çıkan dört hissenin adını verdi.

💊 Pfizer (PFE)

COVID-19 aşısıyla bilinen ilaç şirketi Pfizer, geçen yıl Seagen’i 43 milyar dolara satın almasının ardından operasyonlarını kanser ilaçları üzerine genişletiyor.

Bu konuda çok hevesliyiz. Seagen bir onkoloji uzmanı ve çok büyük bir pazara sahip, dolayısıyla Pfizer’in iş segmenti genişledikçe büyümesi için çok fazla potansiyel var.” diyen Dietze, Pfizer’i “güçlü araştırma ve geliştirme yetenekleri, harika pazarlama ve harika bir satış gücüne – sadece ABD’de değil, küresel olarak – sahip bir şirketin mükemmel bir örneği” olarak görüyor.

Dietze, 2023’ün sarsıntılı geçmesine rağmen iyimserliğini koruyor. Covid aşılarına olan talep düştü, günde iki kez kullanılan zayıflama hapı klinik deneylerde yetersiz kaldı ve 2024 yılı için şirket beklentilerin altında kâr ve gelir tahmininde bulundu. Pfizer, o zamandan beri 4 milyar dolarlık bir maliyet azaltma programı açıkladı.

Yine de Dietze, şirketin nispeten yüksek temettü ve nispeten düşük vadeli fiyat-kazanç (F/K) oranının yaklaşık 12 olduğunu vurguladı:

Yani Wall Street’in hisseyi daha iyi değerlendirmesini beklemek için bekliyor ve hâlâ harika bir geleceği olan hisseyi düşük fiyattan satın alabilirsiniz.

FactSet verilerine göre, analistlerin hisse için belirlediği ortalama 31,37 dolarlık hedef fiyat, Pfizer’on önümüzdeki 12 ay içinde 14% yükselebileceğini ima ediyor. 

🏠 Realty Income (O)

Dietze, gayrimenkul alanında Realty Income’ı beğeniyor. Gayrimenkul yatırım ortaklığı, portföyünün 98,8% doluluk oranına sahip 13 binden fazla ticari mülk içerdiğini söylüyor.

Dietze, “Defansif bir isim ve temettü ödemesi yapmayan hisseler kadar değişken olmayabilir. Hisse ve GYO grubu, faiz oranları yükseldiği için gözden düşmüş durumda. Yine de iyi bir seçim olabilir çünkü faiz oranları düşüyor ve daha fazla insanın evden çalışması nedeniyle ticari gayrimenkuldeki endişelerin çoğu fiyatlandırılmış olabilir.” diyor. 

Ayrıca Realty Income’ın üçlü net kiralama yapısına sahip olduğunu, yani kiracılarının tüm masraflardan sorumlu olduğunu ve üç ayda bir ödeme yapan birçok GYO’nun aksine aylık olarak temettü ödediğini belirtti.

Realty hisseleri, son 12 ayda yaklaşık 14,5% değer kaybetti. FactSet verilerine göre ise 8 analist Realty’i “AL” olarak, 10 analist de “TUT” notuyla değerlendiriyor. Analistlerin 61,18 dolar seviyesindeki ortalama hedef fiyatı, hissenin 17% yükselebileceği anlamına geliyor. 

🛢️ SLB (SLB)

Eskiden Schlumberger olarak bilinen petrol hizmetleri devi SLB de Dietze’nin favorileri arasında. Şirket petrol endüstrisine kuyu testi, sondaj ve veri işleme gibi bir dizi hizmet sunuyor.

Enerji sahalarına sahip olan şirketlere yardımcı olmak için yeni teknolojiyi kullanma konusunda ön saflarda yer alıyorlar.” diyen Dietze, şirketin mülk sahibi olmadığını ancak teknik birikime sahip olduğunu belirtiyor. 

Şirketin gelirinin 20%’sinin yeni teknoloji kabiliyetlerinden geldiğini vurgulayan Dietze, “Ayrıca dünyanın en büyük petrol sahası hizmeti [sağlayıcısı] olma konusunda uzun bir geçmişe sahipler. Çok kârlılar çünkü daha az sermaye yoğun bir iş. Yatırılan sermayenin getirisinin iki yıl içinde güçlü bir şekilde devam edeceği öngörülüyor.” diye ekliyor.

SLB’ye ilişkin 68,12 dolarlık konsensüs hedef fiyatı, hissede 26% daha artış görülebileceğini gösteriyor. FactSet verilerine göre hisseyi izleyen 33 analistin 31’i SLB’yi “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor.

💰 Comerica (CMA)

Finansal hizmetler alanında Comerica, ABD’de ve yakın zamanda Kanada’da ticari bankacılık alanında kaydettiği ilerleme nedeniyle Dietze için öne çıkan bir isim:

Büyüklükleri ve ticari ilişkileri nedeniyle büyük maliyet avantajlarına sahipler ve borçlularının başka bir yere gitmeleri için yüksek geçiş maliyetleri var.

Bireysel bankacılık ve varlık yönetimi kolu da olan banka için işler her zaman güllük gülistanlık olmadı. Comerica, geçtiğimiz ekim ayında piyasa değerinin gerekli olan 14,5 milyar doların altına düşmesinin ardından, S&P 500 endeksinden çıkarılma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Şirket endekste kalmaya devam etse de, piyasa değeri şu anda 6,84 milyar dolar seviyesinde.

Ancak analistler tarafından ortalama “AL” olarak değerlendirilen şirket için konsensüs hedef fiyatı, 15% potansiyel artışa işaret ediyor. 

Nvidia’nın Gölgesinde Kalan Büyüme Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC