Borsa Haberleri

Nvidia’nın Gelirleri Düştü

August 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Gelirleri Düştü

Nvidia (NVDA) hisseleri, pazartesi günü şirketin ikinci çeyrek gelirinin düştüğüne dair yayınladığı ön kazanç raporunun ardından geriledi. Şirket, söz konusu kaybın tahmin edilenden daha zayıf olan oyun gelirlerinden kaynaklandığını aktardı. Ayrıca çip üreticisi, raporun makroekonomik sorunlar nedeniyle düşen satışlarına bağlı olduğunu da belirtti. Veri giriş segmenti tedarik zinciri kesintilerinden önemli ölçüde etkilenen Nvidia, 3,81 milyar dolarlık ön gelirin şirketin beklentilerinin altında olduğunu söyledi. Şirketin başkan yardımcısı ve CFO’su Colette Kress, uzun vadeli brüt kâr marjlarını koruduklarının altını çizdi. 

Nvidia’nın Oyun Gelirleri Düştü

Nvidia’nın ikinci çeyrek geliri 8,1 milyar dolarlık beklentilerin oldukça altında kaldı ve 6,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu rakamların ardından çip üreticisinin hisseleri de 8% geriledi. Nvidia, açığın temel olarak tahmin edilenden daha zayıf olan oyun gelirlerini yansıttığını ve bu gelirin sırasıyla 44% ve önceki yıla göre %33 düştüğünü söyledi. Bununla birlikte şirket, raporun makroekonomik sorunlar nedeniyle azalan satışlara bağlı olduğunu da bildirdi. Ayrıca şirketin 3,81 milyar dolarlık ön gelirinin beklentilerin altında olduğunu ancak bu rakamın son çeyreğe göre 1%; yıldan yıla ise 61% arttığını aktardı. 

Çip Üreticisi, İkinci Çeyrek Bilanço Sonuçlarını 24 Ağustos’ta Açıklayacak

Pazartesi günü geride bıraktığımız üç aylık döneme ilişkin ön kazanç raporunu yayınlayan Nvidia, 24 Ağustos’ta ikinci çeyrek mali sonuçlarını tamamen açıklayacak. Şirketin başkan yardımcısı ve CFO’su Colette Kress, “Yakın vadeli kârlılığı yönetirken uzun vadeli büyüme için yatırımları dengeleyerek işletme giderindeki artışı yavaşlattık.” dedi. Kress, sözlerine güçlü nakit üretimini ve gelecekteki büyümeyi destekleyecek hisse geri alımlarına devam edeceklerini de ekledi. 

Nvidia’nın Gelirleri Düştü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı