Nvidia

Nvidia’nın Çin Çipleri, Huawei’ye Fiyatta da Meydan Okuyacak

February 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Çin Çipleri, Huawei’ye Fiyatta da Meydan Okuyacak

ABD’nin ihracat kısıtlamalarıyla boğuşan Nvidia (NVDA), Çin’e özel yeni yapay zekâ çipi için, Çinli Huawei’nin rakip bir ürünüyle aynı fiyatlandırmayı yapan distribütörlerden ön sipariş almaya başladı.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre şirketin H20 adlı grafik kartı, Nvidia’nın Çin pazarı için geliştirmekte olduğu üç üründen en güçlüsü. 

ABD’nin Çin’in ordusu için yapay zekâ ve sofistike bilgisayarlar geliştirmesini engellemek amacıyla üst düzey çip ihracatına getirdiği yasakları genişletmesinin ardından Nvidia, Çin pazarına özel çipler sunmaya hazırlanıyor.  

H20 doğal olarak Nvidia’nın amiral gemisi H100 yapay zekâ çipinden ve daha sonra ekim ayında yasaklanan Çin’e özgü geliştirdiği H800 çipinden daha az işlem gücüne sahip.

Ancak isimlerinin açıklanmasını istemeyen üç kaynağa göre, H20’nin teknik özellikleri bazı kilit alanlarda Huawei’nin Ascend 910B çipinden daha az güçlü olduğunu gösteriyor.

İki kaynağa göre Nvidia, son haftalarda Çin’deki H20 distribütörleri için işlemci başına 12.000 ile 15.000 dolar aralığında fiyatlandırma yapıyor.

Kaynaklardan biri, bazı distribütörlerin çipleri bu aralığın alt ucuna, yaklaşık 110 bin yuan (15.320 dolar) gibi önemli bir zamla sunmaya başladığını söyledi. Kaynaklardan ikisi de Huawei’nin 910B’sinin yaklaşık 120 bin yuan’a satıldığını belirtti.

🌐 Pazarın 90%’ına Sahipti

Kaynaklar, distribütörlerin müşterilerine H20 ürünlerini 2024’ün ilk çeyreğinde küçük partiler halinde ve ikinci çeyrekten itibaren daha büyük miktarlarda teslim etmeye başlayabileceklerini söylediklerini belirtti.

ABD’nin kısıtlamalarından önce Nvidia, Çin’in yapay zekâ çip pazarında 90%’dan fazla paya sahipti ve esasen sektörün en büyük ismiydi. Ancak şu anda, aralarında Huawei’nin de bulunduğu yerli rakiplerinin artan rekabetiyle karşı karşıya.

Huawei’nin 910B çipi, şu anda Çin’de mevcut olan en rekabetçi yapay zekâ çipi olarak kabul ediliyor ve müşteriler arasında ABD kısıtlamaları sebebiyle Nvidia’nın ürünlerine kısıtlı erişim endişesiyle daha popüler hale geldi.

Nvidia’nın Çin Çipleri, Huawei’ye Fiyatta da Meydan Okuyacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters