Bültenler

Nvidia’nın 54 Milyar Dolarlık Anlaşmasına İngiliz Regülatörden Engel

September 7, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia’nın 54 Milyar Dolarlık Anlaşmasına İngiliz Regülatörden Engel

Nvidia, 54 milyar dolarlık değeriyle İngiltere’nin en önemli teknoloji şirketlerinden Arm’ı satın alma girişimi karşısında yeni bir engelle daha karşı karşıya kaldı. Bu defaki engel AB yetkililerinden geldi. Kurul, Nvidia’nın AB pazarına girişi için kabul ettiği rekabet anlaşmasının pazardaki potansiyel rakiplerinin olası zararlarını azaltmak için henüz yeterli olmadığını söyledi. 

Şirketin AB pazarına girişine yönelik endişeler, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurulu’nun (CMA) geçtiğimiz aylarda ticarette inovasyonu azaltma ve rakiplerine zarar verme riski taşıdığını söylemesinin ardından gelişmişti.

  • İngiltere temelli çip tasarım şirketi olan ARM, yapay zeka ve kuantum bilgi işlem teknolojisinden, 5G telekom ağlarına kadar birçok yüksek teknoloji için en temel birim haline gelen yarı iletkenlerde, küresel çapta adı duyulan önemli bir oyuncudur.

🕒 Bir Adım İlerisirsz_nvidia.jpg

Arm, yarı iletken sektöründe uzun süredir Nvidia’nın büyük rakiplerinden olan Qualcomm Inc. (QCOM) ve Apple (AAPL) gibi şirketlere kendi geliştirdiği teknolojilerin temel kullanım lisansını veren tarafsız bir oyuncu olarak çalışıyordu.

Nvidia’nın yapmayı planladığı bu anlaşma eğer gerçekleşirse; Nvidia hem Arm’ın inovasyonlarına ilk elden ulaşabilecek hem de şirketin halihazırda müşterileriyle gerçekleştirdiği lisans anlaşmalarını değiştirme gücüne sahip olabilecek.

🏃 Bir Adım Gerisi

Nvidia, anlaşmayı gelecek yıl mart ayına kadar tamamlamayı umduğunu ve gerekli onayları almanın beklenenden daha uzun sürdüğünü belirtmişti.

  • Öte yandan, bazı ABD merkezli analistlerse devralmanın engellenebileceğine inandıklarını belirtmişlerdi. Anlaşma, gelecek eylül ayı ile birlikte eğer hâlâ tamamlanmamış olursa, iptal olacak.

👀 Nasıl Etkiledi?

Özellikle son 3 ayda %30,21 yükselerek yatırımcılarını gülümseten NVDA hisseleri, geçtiğimiz cuma gününü %1,99 yükselişle hisse başına 228,43 dolardan tamamladı.