Nvidia

Nvidia’dan Recursion Pharma’ya 50 Milyon Dolar Yatırım

Temmuz 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia’dan Recursion Pharma’ya 50 Milyon Dolar Yatırım

Yarı iletken devi Nvidia (NVDA), biyoteknoloji firması Recursion’ın (RXRX) ilaç keşfine yönelik yapay zekâ modellerinin eğitimini hızlandırmak için 50 milyon dolar yatırım yaptı. Böylece Nivida, potansiyel olarak lisans alabilecek. 

Yatırım haberinin ardından Recursion hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık 167% fırladı. 

Recursion, 23 bin terabaytı aşan kendi biyolojik ve kimyasal veri kümelerini kullanarak Nvidia’nın bulut platformunda yapay zekâ modellerini eğitecek.

Nvidia durmuyor: Nvidia daha sonra bu yılın başlarında yaygın olarak kullanıma sunduğu ilaç keşfi için üretici bir yapay zekâ bulut hizmeti olan BioNeMo aracılığıyla yapay zekâ modellerini biyoteknoloji firmalarına lisanslayabilecek.

Bayer ve Roche gibi ilaç devleriyle ortaklıklar kuran Recursion, Nvidia’nın yazılımını kendi hattının yanı sıra mevcut ve gelecekteki ortaklarını desteklemek için de kullanmayı planlıyor.

2021’de halka arz olan biyofarma şirketi, ilaç üreticilerine terapötiklerin tasarlanması ve geliştirilmesi için gerekli veri kümelerine erişim sağlayan Recursion OS platformunun sahibi.

Recursion, beyindeki küçük kan damarlarının zarar görmesinden kaynaklanan bir tür nörovasküler hastalığı tedavi etmek için orta düzey denemelerinde olan bir aday da dahil olmak üzere beş ilacı için insan deneyleri yürütüyor. Şirket, ilaçları keşfetmek için yapay zekâ kullanıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance