Borsa Haberleri

Nvidia, Yapay Zeka Alanında “Önemli” Bir Fırsat Yakalayabilir Ancak Bazı Riskler Var

February 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Yapay Zeka Alanında “Önemli” Bir Fırsat Yakalayabilir Ancak Bazı Riskler Var

Bir bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan analist John Vinh, teknolojinin yoğun bilgi işlem ihtiyaçları sayesinde yarı iletken şirketleri arasında üretimsel yapay zekadan “en fazla faydalanacak” şirketin Nvidia (NVDA) olduğunu belirtti.

● Vinh, özellikle OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT ile ilgili olarak, dönüştürücü dil modelinin eğitilmesine yardımcı olacak eğitim grubunun Nvidia’dan yaklaşık 10 bin adet A100 grafik işleme birimini (GPU) çalıştırdığına inanıyor.

● Vinh müşterilerine yönelik bir bilgilendirme yazısında, ortalama satış fiyatının 10 bin dolar seviyesinde olduğu dikkate alındığında bunun NVDA için yaklaşık 100 milyon dolar gelir anlamına geleceğini ifade etti.

● Ancak ChatGPT sohbet robotunda bir sorgu yapmanın tahmini maliyetinin 30 sent ile 1 dolar arasında olduğuna dair maliyet endişelerinin hakim olduğunu belirten Vinh, bu rakamın geleneksel bir Google arama sorgusu yapma maliyetinin çok altında kaldığını vurguladı.

● Nvidia (NVDA) A100 grafik işleme biriminin ortalama satış fiyatı yaklaşık 10 bin dolar iken, geçen yıl mart ayında piyasaya sürülen H100’ün ASP işlemcisi ise yaklaşık 25 bin dolar seviyesinde.

● Bu nedenle şirketler, belki de AMD (AMD) MI300 gibi alternatif çipler kullanarak büyük dil modellerinin (LLM) eğitim maliyetlerini mümkün olduğu kadar düşük tutmaya çalışabilir.

● Bu konudaki reklam taktiklerine rağmen üretimsel yapay zekanın yükselişi ve sohbet robotunu aşan kullanım alanları için hâlâ erken olduğunu kaydeden Vinh, “Aramadaki maliyet farkını kayda değer ölçüde azaltmak için üretimsel yapay zeka girişimlerine yönelik baskının arttığını görüyoruz.” diye ekledi.

Nvidia, Yapay Zeka Alanında “Önemli” Bir Fırsat Yakalayabilir Ancak Bazı Riskler Var

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha