Borsa Yorumları

Nvidia Tahminleri Aştığında Yükselen Hisseler

May 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia Tahminleri Aştığında Yükselen Hisseler

Başta yarı iletken endüstrisi olmak üzere genel olarak teknoloji sektörünün, hatta neredeyse tüm Wall Street’in yakından izlediği Nvidia (NVDA) bilanço günü geldi çattı. 

Yapay zekâya olan talebin tüm sektörleri çevrelediği bir dönemde bu görünümü kendi lehine çevirmeyi başaran yarı iletken devi, son çeyrek dönemlerde bilançosundan güçlü destekler alarak yatırımcısını memnun etmeyi başardı. 

İlk çeyrek için de bu kez yatırımcıların çip şirketinin sonuçlarına nasıl tepki vereceğine dair bir belirsizlik olsa da Wall Street, şirketin hisse başına 5,52 dolar kâr olan konsensüsün üzerinde bir rakam açıklamasını bekliyor.

📝 Nvidia, dünyanın en değerli çip şirketi olduğundan doğal olarak piyasalar üzerinde büyük bir etkiye sahip. Biz de geçen yılın son çeyreğinde Nvidia’nın beklentileri aşarak hissesine ralliler yaşattığı günlerde 6% ile 33% aralığında yükselen hisseleri bulmak için MSCI World endeksini taradık.

İşte o isimler:

  • Super Micro Computer (SMCI)
  • Advanced Micro Device (AMD)
  • Vertiv Holdings (VRT)
  • Synopsys (SNPS)
  • Marvell Technology (MRVL)

🔎 Bir teknoloji altyapı şirketi olarak Super Micro Computer, Wall Street’in yapay zekâ yatırımlarına duyduğu iştahın en büyük kazananlarından biri oldu. Hisseler, geçtiğimiz yıl 900%’ün üzerinde değer kazandı.

Şirket, Nvidia’nın tasarladığı yapay zekâ çipleri olan grafik işlem birimlerini (GPU’lar) içeren bilgisayar sunucuları üretiyor.

Nvidia’nın son üç aylık sonuçlarını açıklamasının ardından hisse, 33%, bir yıl önce Nvidia ilk çeyrek kazançlarını açıkladığında da 23%’ün üzerinde yükselmişti.

🔎 Nvidia’nın en büyük rakibi olan AMD’nin hisseleri de Nvidia’nın kazançlarının ardından sıçrama yapan bir diğer isim. Hisse, Nvidia’nın en son sonuçlarından sonra 10,7% ve geçen yıl aynı dönemde de 11,2% yükseldi.

Değerlemelerdeki bu artış, yapay zekâ için GPU tasarlayan ve satan şirketlere yönelik devam eden yatırımcı açlığını yansıtıyor diyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl AMD, şu anda yapay zekâ uygulamaları için standart olan Nvidia’nın H100’ü ile rekabet edebilecek yeni bir çip duyurdu. Analistler ayrıca AMD’nin kendi yapay zekâ yazılımını geliştirdiğini belirterek, Nvidia çiplerinin ana tercih olarak konumunu zorlayabileceğini düşünüyor.

Nvidia Tahminleri Aştığında Yükselen Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC