Nvidia

Nvidia, Ortadoğu’ya Doğru Genişliyor

Nvidia, Ortadoğu’ya Doğru Genişliyor
Google News Icon Takip Et

ABD’li yarı iletken devi Nvidia (NVDA), yapay zekâ teknolojisini Katarlı telekom grubu Ooredoo ile şirketin beş Ortadoğu ülkesindeki veri merkezlerinde kullanmak üzere bir anlaşma imzaladı.

Söz konusu anlaşma, Nvidia’nın Washington’un Çinli şirketlerin en yeni yapay zekâ teknolojisine erişmek için Ortadoğu ülkelerini bir arka kapı olarak kullanmalarını engellemek amacıyla, gelişmiş ABD çiplerinin ihracatını kısıtladığı bir bölgedeki ilk büyük ölçekli lansmanına işaret ediyor.

Ooredoo’dan yapılan açıklamada, şirketin Katar, Cezayir, Tunus, Umman, Kuveyt ve Maldivler’deki veri merkezlerinin müşterilerine Nvidia’nın yapay zekâ ve grafik işleme teknolojisine doğrudan erişim sağlayabilen bölgedeki ilk şirket olacağı belirtildi.

Nvidia’nın telekomdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Ronnie Vasishta, bu teknolojiyi sağlamanın Ooredoo’nun müşterilerinin üretici yapay zekâ uygulamalarını kullanmalarına yardımcı olacağını söyledi.

Şirketler, 19 Haziran’da Kopenhag’da düzenlenen TM Forumu çerçevesinde imzalanan anlaşmanın değerini açıklamadı.

Ooredoo ayrıca veri merkezlerine tam olarak ne tür bir Nvidia teknolojisi kuracağını belirtmedi ve bunun kullanılabilirliğe ve müşteri talebine bağlı olduğunu ekledi.

Washington, bazı Nvidia teknolojilerinin Ortadoğu’ya ihracatına izin veriyor ancak şirketin en sofistike çiplerinin ihracatını kısıtlıyor.

Öte yandan Ooredoo CEO’su Aziz Aluthman Fakhroo, şirketin bölgesel veri merkezi kapasitesini şu anda sahip olduğu 40 megawatt’a ek olarak 20-25 megawatt artırmak için 1 milyar dolar yatırım yaptığını ve on yılın sonuna kadar bunu neredeyse üçe katlamayı planladığını söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters