Nvidia

Nvidia Müjdeyi Verdi: Yeni Çip Serisi 2026’da Geliyor

June 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia Müjdeyi Verdi: Yeni Çip Serisi 2026’da Geliyor

Nvidia (NVDA) CEO’su Jensen Huang, dün yaptığı açıklamada şirketin Rubin isimli yeni nesil yapay zekâ çip platformunun 2026 yılında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Huang, Tayvan’da düzenlenen Computex fuarının bir parçası olarak Taipei’deki Ulusal Tayvan Üniversitesi’nde yaptığı açıklamada, Rubin çip ailesinin yeni grafik (GPU) ve merkezi işlemcilerin (CPU) yanı sıra ağ çiplerini de içereceğini söyledi.

Huang detay vermekten kaçınsa da yeni CPU’nun Versa olarak adlandırılacağını söyledi. Yapay zekâ uygulamalarına güç sağlamak için kullanılan yeni grafik çipleri, SK Hynix, Micron (MU) ve Samsung gibi şirketler tarafından üretilen yeni nesil yüksek bant genişliğine sahip bellekleri bir araya getirecek.

Huang, şirketin artık her yıl yeni bir yapay zekâ çip ailesi çıkarmayı planladığını ve daha önceki yaklaşık iki yılda bir olan sürüm programını hızlandırdığını da ekledi.

Yapay zekâ çipleri pazarının yaklaşık 80%’ine hakim olan yapay zekânın poster çocuğu Nvidia, yapay zekâ gelişiminin hem en büyük destekçisi hem de faydalanıcısı olarak oldukça güçlü bir konumda yer alıyor. Ancak aralarında AMD (AMD) ve Intel (INTC) gibi isimlerin yer aldığı teknoloji devleri, Nvidia’nın tahtına oturmak için peş peşe iddialı hamlelerde bulunuyor.

Nvidia Müjdeyi Verdi: Yeni Çip Serisi 2026’da Geliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters