Nvidia

Nvidia Microsoft’u Geçecek, 5 Trilyon Dolara Ulaşacak – Navellier

June 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia Microsoft’u Geçecek, 5 Trilyon Dolara Ulaşacak – Navellier

Bu haftanın en önemli gündemlerinden birine imza atan yapay zekânın gözde ismi Nvidia (NVDA), 3 trilyon dolarlık piyasa değerini aşan üçüncü şirket olarak Apple’ı (AAPL) geride bıraktı. 

Dahası, Navellier Associates kurucusu Louis Navellier, Nvidia’nın 5 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşma yolunda olduğunu ve ABD’nin piyasa değeri bakımından bu yana en büyük şirketi Microsoft’u (MSFT) da geride bırakmaya hazırlandığını düşünüyor. 

Navellier, “Çarşamba günü Nvidia 3,012 trilyon dolar piyasa değeriyle, Apple’ı (3,003 trilyon dolar) geçti ve önümüzdeki haftalarda piyasa değeri olarak Microsoft’u (3,151 trilyon dolar geçecek. Nvidia’nın önümüzdeki birkaç yıl içinde 5 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket olmasını bekliyorum.” yorumunu yapıyor.

Nvidia’nın yakın zamanda da gündemden düşmesi beklenmiyor. Yapay zekânın poster çocuğunun hisseleri bugün 10’a 1 oranında bölecek. Ayrıca hissenin bölünmeden sonra Dow Jones endeksine dahil edilmeye uygun hale gelebileceği de belirtiliyor.

Analistler de bu güçlü yükselişin ardından şirkete ilişkin daha da iyimserleşti. BofA Securities analistleri, Nvidia’yı 1.500 dolarlık en yüksek hedef fiyatıyla hisseyi en iyi sektör seçimi olarak yineledi. 

Şirketin yapay zekâ hizmetleri sunmak için en iyi konumda olduğunu düşünen ve sektör genelinde rekabet konusunda endişeli olmayan analistler, “Rakiplerin (AMD, Intel, yani özel çipler) iddialarına rağmen, NVDA’nın performans, boru hattı (Blackwell, halefler), görev, ölçek ve geliştirici desteği konularında çok yıllı bir liderliğe sahip olduğunu görüyoruz.” diyor.

Potansiyel 5 trilyon dolarlık piyasa değerini bir perspektife oturtmak gerekirse, bu 2.032 dolarlık bir hisse senedi fiyatına ya da mevcut seviyelerin 66% üzerine denk geliyor. Bölünme sonrası bu oranın hisse başına 203 dolar olabileceği tahmin ediliyor. 

Nvidia Microsoft’u Geçecek, 5 Trilyon Dolara Ulaşacak - Navellier

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing