Borsa Haberleri

Nvidia, Marvell Gibi Çip Şirketleri İhracat Kısıtlamalarından Etkilenebilir – Barclays

October 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Marvell Gibi Çip Şirketleri İhracat Kısıtlamalarından Etkilenebilir – Barclays

Barclays, yarı iletken şirketlerini karanlık günlerin beklediğini düşünüyor.

Yatırım şirketi, Nvidia (NVDA), Marvell (MRVL), Intel (INTC), Coherent (COHR), Lumentum (LITE), MACOM Technology Solutions (MTSI) ve AMD (AMD) gibi birçok yarı iletken şirketinin Çin’e yapılan ihracatta ek ABD kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalabileceğina inanıyor. 

7 Ekim 2022’de ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu, ABD’nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarını korumak için ihracat kontrollerinde güncellemeler yaptı. Bunlar arasında Çin’in askeri uygulamalarda kullanılan üst düzey çipleri satın alma ve üretme kabiliyetine getirilen kısıtlamalar da yer alıyor.

Blayne Curtis öncülüğündeki Barclays analistleri önümüzdeki dönemde ilave potansiyel kısıtlamalar gelebileceğini uyarısını yapıyor:

Yapay zekâya daha fazla kısıtlama getirilmesini en yüksek olasılık olarak görüyoruz. NVDA’nın Çin’e çeyrek başına 3 milyar dolardan fazla sevkiyatı göz önüne alındığında, yapay zekâ kısıtlamalarının şirketlerin şu anda üzerinde çalıştığı performans eşiğine kıyasla tüm yapay zekâ ürünlerine kayabileceğine inanıyoruz.” 

Nvidia, Marvell Gibi Çip Şirketleri İhracat Kısıtlamalarından Etkilenebilir - Barclays

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha