Borsa Haberleri

Nvidia, Japonya’da Yapay Zekâ Ekosistemi Kurmak İstiyor

Aralık 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Japonya’da Yapay Zekâ Ekosistemi Kurmak İstiyor

Nvidia (NVDA), yapay zeka yarışında avantaj elde etmeye istekli bir ülke olan Japonya’da talebi karşılamak için bir yapay zekâ ekosistem oluşturulmasına yardımcı olmayı planlıyor.

CEO Jensen Huang, Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura ile yaptığı görüşmenin açılış konuşmasında, şirketin yapay zekâ fabrikaları kurmak için Japon araştırma kuruluşları, şirketler ve startuplarla ortaklık kurmaya çalışacağını söyledi.

Nvidia, Japonya’da Yapay Zekâ Ekosistemi Kurmak İstiyor

Huang, Nvidia’nın ülkede bir yapay zekâ araştırma laboratuvarı kuracağını, yerel girişimlere yatırım yapacağını ve halkı yapay zekâ kullanımı konusunda eğitmeyi amaçladığını belirtti.

Nvidia’nın paralel hesaplamalar yaparak büyük miktarda veriyi işleyen grafik çipleri, yapay zekâ hizmetlerini eğitmek için öncü bir araç haline geldi. Şirketler ve hükümetler, kendi yapay zekâ becerilerini geliştirmek için mücadele ettikçe Nvidia çiplerinin fiyatları da arttı. 

Tokyo, malzeme bilimi ve yarı iletken yapım araçları konusundaki uzmanlığını kullanarak ve son teknoloji çiplerin yerli üretimini arttırmak için milyarlarca dolar sübvansiyon sağlayarak teknoloji liderliğini yeniden kazanmaya çalışıyor. Ancak şimdiye kadar üretici yapay zekânın aslan payını büyük ölçüde kaçırdı. 

Huang, Nishimura’ya verdiği demeçte, Japonya’nın mega elektronik, üretim ve robotik alanlarında onlarca yıllık uzmanlığa sahip olduğunu belirterek, “Japonya, kendi yapay zekâsını burada, Japonya’da yaratacak tüm teknik uzmanlığa ve endüstriyel kapasiteye sahip.” dedi. 

Nvidia; SoftBank, NEC ve Nippon Telegraph & Telephone gibi Japon şirketlerine çip ve sunucu tedarik ediyor. Bu şirketler Japonca büyük dil modelleri ve Japonya’ya özgü diğer yapay zekâ altyapılarını oluşturmak için birbirleriyle yarışıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg