Nvidia

Nvidia, Huawei Rekabeti Karşısında Çin’deki Fiyatlarını Düşürdü

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Huawei Rekabeti Karşısında Çin’deki Fiyatlarını Düşürdü

Nvidia (NVDA), Çin’de teknoloji devi Huawei gibi rakiplerin artan atılımları sebebiyle, Çin pazarı için geliştirdiği en gelişmiş yapay zekâ çipinin fiyatında indirime gitti.

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre fiyatlardaki düşüş, ABD’nin yapay zekâ çipi ihracatına yönelik yaptırımları ve artan rekabet nedeniyle Nvidia’nın Çin işinin karşı karşıya olduğu zorlukların altını çiziyor ve 2024 mali yılı gelirine 17% katkıda bulunan bir pazardaki geleceğine gölge düşürüyor.

Çin’de artan rekabet baskısı, çarşamba günkü yüksek gelir tahmininin ardından hisseleri çarpıcı bir ralli yapan ABD’li yarı iletken devinin yatırımcıları için de bir endişe kaynağı olabilir.

Yapay zekâ çipleri pazarına hakim olan Nvidia, ABD yaptırımlarının en gelişmiş yarı iletkenlerini ihraç etmesini engellemesinin ardından geçen yılın sonlarında Çin için özel olarak tasarlanmış üç çip tanıttı.

Bu çipler arasında yer alan H20, Çin’de satılan en güçlü Nvidia ürünü olduğu için en yakından izlenen yarı iletken olarak biliniyor ancak konuyla ilgili bilgisi olan üç kaynak, piyasada bol miktarda çip arzı olduğunu ve bunun da zayıf talebe işaret ettiğini söyledi.

Reuters’e konuşan üç kaynak, H20 çiplerinin Çin’deki en güçlü yapay zekâ çipi olarak anılan Huawei Ascend 910B’ye göre 10%’dan fazla indirimle satıldığını söyledi.

Analistler, Nvidia’nın kaybetmeyi göze alamayacağı bir pazarda pay kapmak için çok çabaladığını ancak görünümün giderek belirsizleştiğini söyledi. Çinli pazar araştırma firması CCID Consulting tarafından hazırlanan bir rapora göre, Çin’in yapay zekâ endüstrisindeki küresel payının 2035 yılında 30%’u aşacağı tahmin ediliyor.

IG analisti Hebe Chen, “Nvidia ince bir çizgide yürüyor ve Çin pazarını korumak ile ABD’deki gerilimleri yönetmek arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Nvidia uzun vadede kesinlikle en kötüsüne hazırlanıyor.” yorumunu yapıyor. 

Nvidia, Huawei Rekabeti Karşısında Çin’deki Fiyatlarını Düşürdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters