Borsa Haberleri

Nvidia Hisselerine Çin Darbesi!

September 1, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia Hisselerine Çin Darbesi!

Kilit Noktalar:

  • Nvidia (NVDA) çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin Çin ve Rusya’ya çip satışını kısıtladığını söyledi. 
  • Şirket, Çin’e ihracat yapmayı sürdürmek için lisans başvurusunda bulunduğunu ancak muafiyet konusunun henüz kesinleşmediğini belirtti. 
  • Nvidia, bu kısıtlamalardan dolayı önümüzdeki dönemde büyük bir mali kayba uğrayacağını da duyurdu. 
  • Çip üreticisinin hisseleri, kısıtlama açıklamalarının ardından genişletilmiş işlemlerde düştü. 

Şirket yetkililerinden biri CNBC’ye verdiği demeçte, “Çin’deki müşterilerimizin gelecekteki taleplerini alternatif ürünlerle karşılamak için çalışıyoruz.” dedi. Ayrıca sözlerine lisanslamanın A100, H100 ürünlerini ve bunları içeren DGX sistemlerini kapsadığını da ekledi. 

Nvidia, Mevcut Çeyrekte 400 Milyon Dolar Kaybedebilir

Nvidia; SEC’e gönderdiği bir dosyada, ABD hükümetinin 26 Ağustos tarihinde şirketin Çin’e yapacağı ihracatlar için yeni bir lisans gerektiği hakkında bilgi verdiğini söyledi. Ayrıca şirket, çiplerinin Çin ordusunda kullanılma riski taşımasının hükümetin bu kararında etkili olduğunu da belirtti. 

Nvidia, kısıtlamanın işletmelere satılan grafik işletme birimleri olan A100 ve H100 ürünlerini etkileyeceğini söyledi, Şirket yetkililerin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Lisans gerekliliği, A100 ve benzer özellikteki diğer ürünlerinin yanı sıra gelecekteki herhangi bir Nvidia entegre devresini ve sistemini de içerebilir.” dedi. Çip üreticisi, daha önce 5,9 milyar dolar gelir öngörmüştü. Ancak şirket, Çin’deki potansiyel satışlarının etkilenmesinden kaynaklı mevcut çeyrekte 400 milyon dolar kaybedebileceğini söyledi. 

ABD Hükümeti, Çin’e İhracat Kısıtlamaları Uygulamaya Devam Ediyor

Son yıllarda ABD hükümeti, ülkesinin teknolojisiyle üretilen çiplerin Çin’deki şirketlerde askeri amaçlarla kullanılabileceği düşüncesiyle ihracatları kısıtladı. Son olarak Nvidia, Çin’e ihracat yapmayı sürdürebilmek için bir lisans başvurusunda bulunduğunu ancak henüz hükümetten muafiyet alamadığını duyurdu. 

Kısa süre önce bir AMD temsilcisi de CNBC’ye, yapay zekâ destekli MI250 devresi için ABD Ticaret Bakanlığı’ndan lisanslama beklediğini söyledi. AMD sözcüsü, “ABD’nin ulusal güvenliğini ve dış politika çıkarlarını korumak için kapsamlı bir yaklaşım izliyoruz.” dedi. 

Nvidia Hisselerine Çin Darbesi!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı