Nvidia

Nvidia Haftası: Yeni Anlaşmalar, Çipler, Yazılımlar ve Robotlar 

Nvidia Haftası: Yeni Anlaşmalar, Çipler, Yazılımlar ve Robotlar 
Google News Icon Takip Et

Yapay zekânın poster çocuğu Nvidia (NVDA), dün CEO Jensen Huang’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve dört gün sürecek olan GTC Konferansı’yla bir kez daha sahnede. 

Şirket, etkinliğin ilk gününde yeni ürünlerini tanıtmanın yanı sıra, yapay zekânın da ağırlıklı olarak ilişkilendirildiği bazı sektörlerde iddialı hamleler açıkladı. 

Bu gelişmeler Nvidia hissesi üzerinde (henüz) büyük bir etkiye yol açmasa da Huang’ın konuşmasında tanıttığı ürünler birçok yazılım ve teknoloji hisselerinde ralliye yol açtı. 

🤿 Son dönemin en popüler şirketinin yakından takip edilen etkinliğine biraz daha derinden bakalım.

ℹ️ Merhaba Blackwell

Yapay zekâyla ilişkili faaliyetleri olan şirketlerin ana tedarikçisi olarak Nvidia’nın hâkimiyetini korumak isteyen CEO Huang, dün yeni nesil yapay zekâ çipkerini ve yapay zekâ modellerini çalıştıracak yazılımını tanıttı. 

Nvidia her iki yılda bir GPU mimarisini güncelleyerek performansta büyük bir sıçrama sağlamayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen yapay zekâ modellerinin çoğu, şirketin 2022’de duyurulan H100 gibi çipler tarafından kullanılan Hopper mimarisi üzerinde eğitilmişti.

Şirketin yeni nesil yapay zekâ grafik işlemcileri Blackwell olarak tanıtıldı. İlk Blackwell yarı iletkeni GB200 olarak adlandırılıyor ve bu yılın sonlarında piyasaya sürülecek. Nvidia, yeni siparişleri teşvik etmek için müşterilerini daha güçlü çiplerle cezbetmek istiyor.

Çünkü şirketler ve yazılım üreticileri hâlâ mevcut “Hopper” H100’leri ve benzer çipleri almak için çabalıyor. Huang, “Hopper harika ama daha büyük GPU’lara ihtiyacımız var.” diyor.

Nvidia, GB200 gibi Blackwell tabanlı işlemcilerin, H100 için 4 petaflop’a karşılık yapay zekâ performansında 20 petaflop ile yapay zekâ şirketleri için büyük bir performans artışı sunduğunu söylüyor.

Başka bir deyişle şirket, ek işlem gücünün yapay zekâ şirketlerinin daha büyük ve daha karmaşık modelleri eğitmesini sağlayacağına inanıyor.

Nvidia Haftası: Yeni Anlaşmalar, Çipler, Yazılımlar ve Robotlar 

Biraz teknik tarafa değinelim: Çip, Nvidia’nın “ChatGPT’nin temelini oluşturan çekirdek teknolojilerden biri olan transformatör tabanlı yapay zekâyı çalıştırmak için özel olarak tasarlanmış transformatör motoru olarak adlandırdığı bir bileşen içeriyor.

Blackwell GPU oldukça büyük ve ayrı ayrı inşa edilen iki kalıbı, TSMC (TSM) tarafından üretilen tek bir çipte birleşiyor. Ayrıca GB200 NVLink 2 adı verilen ve 72 Blackwell GPU’sunu ve yapay zekâ modellerini eğitmek için tasarlanmış diğer Nvidia parçalarını bir araya getiren bütün bir sunucu olarak da satışa sunulacak.

Şirkete göre Amazon (AMZN), Google (GOOGL), Microsoft (MSFT) ve Oracle (ORCL) bulut hizmetleri aracılığıyla GB200’e erişim satacak. GB200, iki B200 Blackwell GPU’yu bir Arm Holdings (ARM) tabanlı Grace CPU ile eşleştiriyor. Nvidia ayrıca, Amazon Web Services’in 20.000 GB200 çipli bir sunucu kümesi oluşturacağını söyledi.

Nvidia, sistemin 27 trilyon parametreli bir modeli dağıtabileceğini söyledi. Bu, 1,7 trilyon parametreye sahip olduğu bildirilen GPT-4 gibi en büyük modellerden bile çok daha büyük. Birçok yapay zekâ araştırmacısı, daha fazla parametre ve veriye sahip daha büyük modellerin yeni yeteneklerin kilidini açabileceğine inanıyor.

Nvidia ayrıca Nvidia Inference Microservice (NIM) adlı yeni bir ürünü Nvidia kurumsal yazılım aboneliğine eklediğini duyurdu.

NIM, eski Nvidia GPU’larının arayüz veya yapay zekâ yazılımını çalıştırma işlemi için kullanılmasını kolaylaştırıyor ve şirketlerin halihazırda sahip oldukları yüz milyonlarca Nvidia GPU’yu kullanmaya devam etmelerini sağlayacak. 

Bu arayüz, yeni bir yapay zekâ modelinin ilk eğitiminden daha az hesaplama gücü gerektiriyor. NIM, OpenAI gibi şirketlerden bir hizmet olarak yapay zekâ sonuçlarına erişim satın almak yerine kendi yapay zekâ modellerini çalıştırmak isteyen şirketlere olanak sağlayacak.

Nvidia, yapay zeka modellerinin tüm uyumlu Nvidia çiplerinde çalışacak şekilde ayarlanmasını sağlamak için Microsoft veya Hugging Face gibi yapay zekâ şirketleriyle birlikte çalışacak. Ardından, geliştiriciler bir NIM kullanarak, uzun bir yapılandırma süreci olmadan modeli kendi sunucularında veya bulut tabanlı Nvidia sunucularında verimli bir şekilde çalıştırabilecek.

🕶️ 3 Boyutlu Modeller

Nvidia Haftası: Yeni Anlaşmalar, Çipler, Yazılımlar ve Robotlar 

Yapay zekâ yazılımına ek olarak Nvidia, fiziksel dünyayı 3 boyutlu modellerle taklit etmeye yönelik yazılımlara da odaklanmış. 

Huang, otomobil, jet ve ürün tasarımı çalışmaları için tasarım yazılımı şirketleri Ansys (ANSS), Cadence (CDNS) ve Synopsys (SNPS) ile ortaklıklar kurduğunu duyurdu. Huang’ın yorumlarının ardından üç şirketin hisseleri kapanış sonrası işlemlerde 3% civarında artış gösterdi.

Huang ayrıca Nvidia’nın yazılımının Apple’ın (AAPL) yeni Vision Pro kulaklığına 3 boyutlu dünyaları aktarabileceğini söyledi.

🚗 Otomobildeki Ağırlığını Güçlendirecek

Öte yandan şirket, küresel pazarlarda rekabet edebilmek için sürücüsüz araçlar ve yapay zekâ destekli bilgi-eğlence teknolojisi üretmek için yarışan Çinli otomobil üreticileriyle işbirliğini genişlettiğini söyledi.

Çinli otomobil üreticileri BYD (BYDDY), Xpeng (XPEV) ve GAC Aion’un Hyper markası, yarı iletken üreticisinin GTC geliştirici konferansının bir parçası olarak dün Nvidia ile genişletilmiş işbirliklerini duyuran birkaç otomobil üreticisi ve otonom kamyon geliştiricisi arasında yer alıyor. 

Geely’nin bir birimi olan Zeekr ve Li Auto (LI) daha önce Nvidia’nın Drive Thor teknolojisini kullanacaklarını söylemişlerdi.

Çinli otomobil markaları, şu anda küresel marka tanınırlığındaki eksikliklerini telafi etmek için ileri teknolojiyi kullanırken Nvidia’ya yöneliyor. BYD ve rakipleri bir yandan Avrupa, Güneydoğu Asya ve Çin dışındaki diğer pazarlarda satışlarını artırmaya çalışırken, diğer yandan da kendi pazarlarında Tesla (TSLA) ve diğer yerleşik Batılı araç markalarıyla rekabet ediyor.

🤖 İnsansı Robotlara Yapay Zekâ Desteği

Yenilikçi ve yıkıcı teknolojilerin önde gelen isimlerinden biri olan şirket, yapay zekâ kabiliyetlerini elektrikli araçlar ve yazılım modellerinin ötesine genişletiyor: Nvidia, üretici yapay zekâ özellikleri içeren insan benzeri robotlar inşa etmeye yönelik bir donanım ve yazılım platformu duyurdu.

Şirket konferansta yaptığı açıklamada, yeni platformun robot ve yapay zekâya güç verecek bir bilgisayar sistemi ile üretici yapay zekâ ve diğer araçları içeren bir yazılım paketinden oluşacağını söyledi.

Üretici yapay zekâ eklentisi, insansı robotların dil, video ve geçmiş deneyimlerin bir kombinasyonu ile girdilere dayalı eylemlerde bulunmasına olanak tanıyacak. GR00T Projesi olarak adlandırılan üretici yapay zekâ bileşenleri, şirketin robotik için mevcut donanım ve yazılım platformuna eklenecek.

Omniverse ve Simülasyon Teknolojisi Başkan Yardımcısı Rev Lebaredian gazetecilere verdiği brifingde, “Bu daha akıllı, daha hızlı, daha iyi robotlar dünyanın ağır sanayilerinde kullanılacak. Geliştirme ve benimsemeyi hızlandırmak için dünyanın tüm robot ve simülasyon ekosistemiyle birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters1, 2, 3