Nvidia

Nvidia, Goldman Sachs Desteğiyle Rekor Tazeledi

February 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Goldman Sachs Desteğiyle Rekor Tazeledi

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardaki siyah yeşil logosuyla bildiğimiz Nvidia (NVDA), artık yapay zekâ olmadan anılamıyor. 

Goldman Sachs’ın yapay zekâ patlamasından elde edeceği kazançlarda büyük bir artış beklentisiyle çip üreticisinin hedef fiyatını yükseltmesinin ardından şirket hissesi, bugün açılışta 691 doları görerek bir kez daha rekor tazeledi. 

Nvidia, yapay zekâ çılgınlığının poster çocuğu olarak ortaya çıkmasının ardından geçen yılki rallisini devam ettirerek ocak ayında piyasa değerinde rekor bir aylık sıçrama gördü.

Bu yıl şimdiye kadar 34% yükselen hissenin fiyatındaki hızlı büyüme, Nvidia’yı rakiplerine kıyasla daha pahalı hale getirdi. Nvidia hisseleri, sektör ortalaması olan 22,9’a kıyasla, şirketin ileriye dönük kazanç tahmininin 31,4 katından işlem görüyor.

Yine de Goldman Sachs analisti Toshiya Hari şirketin büyümesi için daha fazla alan görüyor.

🏆 “Sektörün Altın Standardı”

Hari, “Nvidia’nın sağlam donanım ve yazılım teklifleri ve daha da önemlisi yenilik yapmaya devam etme hızı göz önüne alındığında, öngörülebilir gelecekte sektörün altın standardı olarak kalacağına inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

LSEG verilerine göre Goldman Sachs analistleri Nvidia için hedef fiyatlarını 800 dolara yükselterek hisseyi izleyen analistler arasında üçüncü en yüksek seviyeyi belirledi. Goldman’ın bir önceki hedef fiyatı 625 dolar seviyesindeydi.

Banka ayrıca, güçlü yapay zekâ sunucu talebi ve grafik işlem birimi (GPU) arzındaki iyileşme işaretlerine atıfta bulunarak, Nvidia için 2025-2026 tam yıl kazanç tahminlerini ortalama 22% yükseltti.

Hari, Microsoft (MSFT) ve Meta Platforms (META) gibi şirketlerin yapay zekâdan para kazanmalarının yanı sıra, yapay zekâ sunucu üreticisi Super Micro Computer’ın (SMCI) olumlu kazanç görünümünü de beğendiğini söyledi. 

Nvidia, yapay zekâ çılgınlığı sayesinde milyarlarca dolar gelir elde ederken, Intel (INTC) gibi yapay zekâ için çip üretemeyen diğer yarı iletken şirketleri hisselerinin gerilediğini gördü.

Nvidia 21 Şubat’ta sonuçları açıklayacak ve analistler dördüncü çeyrekte hisse başına 4,51 dolar kâr ve 20,19 milyar dolar gelir bekliyor.

Nvidia, Goldman Sachs Desteğiyle Rekor Tazeledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters