Bültenler

Nvidia, Çip ve Yapay Zeka Çalışmalarını Hızlandırıyor

March 23, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia, Çip ve Yapay Zeka Çalışmalarını Hızlandırıyor

Nvidia, CEO Jensen Huang’ın her sektörde devrim yaratacağını tahmin ettiği yapay zeka teknolojisi yatırımını iki katına çıkarıyor. 

Nvidia (NVDA)’nın CEO’su Huang, yıllık GTC konferansının açılış konuşmasında, özellikle şirketin yapay zeka odaklı çip portföyüne odaklandı.

 • Nvidia neyi amaçlıyor? Huang, konuşmasının ardından sanal toplantıyı başlatırken, trilyon dolarlık endüstrileri dönüştürmeyi ve çağın “büyük zorluklarını” ele almayı vaat etti. CEO, yapay zekanın ve ‘bilginin’ endüstriyel ölçekte inşa edilerek, hem gerçek ve hem de sanal dünyalarda varolduğu bir geleceğin vizyonunu paylaştığını söyledi.
 • Nvidia hangi sektörlere hizmet veriyor? Huang, “NVIDIA’nın yazılım araçları; sağlık, enerji, ulaşım, perakende, finans, medya ve eğlence sektörlerine hizmet ediyor – toplam 100 trilyon dolarlık bir sektör.” dedi.
 • Nvidia hangi alanlarda ne kadar para kazanmak istiyor? Sunum sırasındaki bir slaytta şirket, bu 100 trilyon dolarlık toplam hacmin öncelikli olarak 1 trilyonu dolarını hedeflediğini söyledi. Buna göre şirket, otomotiv endüstrisinden 300 milyar dolar, çip ve sistemlerde 300 milyar dolar, yapay zeka  kurumsal yazılımından ve “Omniverse” kurumsal simülasyon yazılımından 150 milyar dolar ve video oyunlarından 100 milyar dolar gelir elde etmeyi amaçlıyor. 

🌐 Dünyanın Yapay Zeka Altyapısının Motoru: Hopper 

Açılış konuşmasında Huang, Nvidia’nın iki yıl önce duyurduğu Ampere AI çip mimarisinin yerini alan bilgisayar bilimi öncüsü Grace Hopper’ın adını taşıyan yeni “Hopper” çip ailesini tanıttı. 

 • Şirket ayrıca, “dünyanın en gelişmiş çipi” olarak adlandırdığı 80 milyar transistörlü bir işlemci olan H100’ü tanıttı.
 • Dünyanın en gelişmiş çipi neye hizmet edecek? Huang, çipin “dünyanın yapay zeka altyapısının motoru” olacağını söyledi. 
 • Huang, Hopper’ın Ampere mimarisine göre performansta dokuz kat iyileştirme sağladığını söyledi. 
 • Şirket son olarak, veri merkezi uygulamaları için Grace CPU “süper çipinin” 2023’ün ikinci yarısında gönderilmek üzere yolda olduğunu söyledi.

🧱 Dil Bariyerini Ortadan Kaldıran Yapay Zeka Yazılım Araçları

Şirket ayrıca konuşma tanıma ve çeviri, öneri motorları ve diğer uygulamaların yanı sıra dil çevirisi de dahil olmak üzere gelişmiş gerçek zamanlı iletişim için yeni ve güncellenmiş bir yapay zeka yazılım araçları paketi duyurdu.

 • Diğer taraftan: Nvidia, robotik ve endüstriyel otomasyondaki uygulamalarla Omniverse adlı fiziksel dünyaların “dijital ikizlerini” yaratmak için bir bilgisayar sistemini tanıttı. 
 • Omniverse nedir? Omniverse, gerçek zamanlı ve 3 boyutlu simülasyon ortamı oluşturmayı sağlayan açık kaynak platformudur. Nvidia’nın geliştirdiği bu yazılım, uzmanlar göre, metaverse gelişmelerini hızlandırabilir. 
 • Dijital ikiz nedir? Dijital ikiz kavramı test ve geliştirme yapmak için gerçek dünya nesnelerinin dijital temsillerini sağlamaktır.
 • Omniverse bulut hizmeti olarak geliyor: Şirket, tasarımcıların tasarım ve simülasyon uygulamaları için Omniverse’e erişmesine izin vermeyi amaçlayan Omniverse bulut hizmetini başlatıyor.

🚗 Nvidia Elektrikli Araç Üreticileri BYD ve Lucid ile Anlaşma Sağladı

Huang ayrıca, yeni nesil araçlarda Nvidia Drive platformunu kullanmak için elektrikli araç (EV) üreticileri BYD ve Lucid (LCID) ile yeni anlaşmalar da dahil olmak üzere, şirketin otomatik ve elektrikli araç platformlarına yönelik güncellemeleri duyurdu. 

 • Şirket ayrıca, otomotiv sektöründeki kazanımlarının, 8 milyar dolardan 11 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Nvidia hisseleri dün 0,79% düştü ve günü 265,24 dolardan kapattı. Hisse geçen hafta neredeyse 25% arttı, ancak bu yıl şu ana kadar yaklaşık 10% düştü.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Keynote Wrap Up: Turning Data Centers into ‘AI Factories,’ NVIDIA CEO Intros Hopper Architecture, H100 GPU, New Supercomputers, Software

Nvidia Unveils AI Chips and Software, Plus Tools for Creating Virtual Worlds

Nvidia, Çip ve Yapay Zeka Çalışmalarını Hızlandırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı