Nvidia

Nvidia Çip Teslimatına Bu yıl Başlıyor: Meta da Müşteriler Arasında

Nvidia Çip Teslimatına Bu yıl Başlıyor: Meta da Müşteriler Arasında
Google News Icon Takip Et

Nvidia (NVDA), yeni amiral gemisi yapay zekâ işlemcisinin bu yıl içinde piyasaya sürülmesinin beklendiğini söyledi. 

Nvidia CEO’su Jensen Huang ve CFO Colette Kress, dün şirketin piyasalar tarafından yakından takip edilen GTC Konferansı’nda yatırımcıların sorularını yanıtladı. 

Kress, şirketin pazartesi günü tanıttığı yeni yapay zekâ çipine atıfta bulunarak, “Bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürmeyi düşünüyoruz.” dedi.

👷 “Nvidia Çip Üretmiyor, Veri Merkezleri Üretiyor”

Öte yandan Huang, veri merkezlerini işleten şirketlerin bu merkezleri Nvidia’nın geliştirmekte uzmanlaştığı hızlandırılmış bilgi işlem bileşenleriyle güçlendirmek için yılda 250 milyar dolardan fazla harcayacağını tahmin ediyor. Huang bu pazarın yıllık bazda 25%’e varan oranlarda büyüdüğünü ekledi.

Nvidia yalnızca çip satışından toplam sistem satışına geçerek, potansiyel olarak veri merkezlerindeki harcamaların daha büyük bir kısmını kazanmayı hedefliyor. Ki bunu Huang da doğruluyor; “Nvidia çip üretmiyor, veri merkezleri üretiyor.” diyor.

Huang, Nvidia’nın önceki amiral gemisi yapay zekâ işlemcisinin sevkiyatlarını yavaşlatan çiplerin paketlenmesindeki darboğazları önlemek için sözleşmeli çip üreticisi TSMC (TSM) ile birlikte çalıştığını söyledi.

CEO, “Geçen sefer talepteki hacim artışı oldukça sert bir şekilde gerçekleşti ancak bu sefer Blackwell çiplerine olan talep konusunda bol miktarda görünürlük elde ettik.” dedi. 

CNBC’ye verdiği demeçte Blackwell çipinin fiyatının 30 bin ile 40 bin dolar aralığında olacağını belirten Huang, daha sonra bu yorumuna açıklık getirerek Nvidia’nın yeni çipini daha büyük bilgisayar sistemlerine dahil edeceğini ve fiyatların ne kadar değer sağladıklarına bağlı olarak değişeceğini söyledi.

Nvidia’nın Güney Koreli yarı iletken üreticileriyle işbirliğine ilişkin bir tartışmada Huang, Nvidia’nın Samsung Electronics’in yüksek bant genişlikli bellek (HBM) çiplerini değerlendirdiğini de ekledi.

🤝 Meta, Çiplerle LLama’yı Eğitecek

Nvidia, Amazon (AMZN), Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Microsoft (MSFT), OpenAI ve Tesla (TSLA) gibi büyük müşterilerin yeni çipini kullanmasını bekliyor.

Öyle ki bir Meta sözcüsü, Nvidia’nın yeni amiral gemisi yapay zekâ çipinin ilk sevkiyatlarını bu yıl içinde almayı bekliyor.

Sosyal medya devi Meta, Nvidia’nın en büyük müşterilerinden biri ve önceki nesil çiplerinden yüzbinlerce satın alarak içerik öneri sistemleri ve üretici yapay zekâ ürünlerini destekledi.

Zuckerberg pazartesi günü yaptığı açıklamada, Meta’nın Blackwell’i şirketin Llama modellerini eğitmek için kullanmayı planladığını söyledi. Şirket şu anda modelin üçüncü neslini geçen hafta duyurduğu ve her birinde yaklaşık 24 bin H100 GPU bulunduğunu söylediği iki GPU kümesi üzerinde eğitiyor.

Meta sözcüsü, Meta’nın Llama 3’ü eğitmek için bu kümeleri kullanmaya devam etmeyi planladığını ve modelin gelecek nesilleri için Blackwell’i kullanacağını söyledi.

🏆 Morningstar: Hâkimiyetini Koruyacak

Morningstar analistleri, 2026 ve 2028 yılları için Nvidia veri merkezi gelir tahminlerini yükselterek, donanım ürünlerinin yapay zekâ endüstrisinde muhtemelen “türünün en iyisi” olmaya devam edeceğini söyledi:

Nvidia’nın ek donanım, yazılım ve ağ ürünleri ve platformlarına yönelme kabiliyetinden etkilenmeye devam ediyoruz.”

Şirketin yazılım hamlesi, çipleri çoğunlukla büyük dil modellerini eğitmek için kullanılan Nvidia’nın, üretici yapay zekâyı işlerine entegre etmek için acele eden şirketler için donanımını nasıl daha kolay uyarlanabilir hale getirmeye çalıştığını gösteriyor.

Birçok analist, rakiplerin yeni ürünler piyasaya sürmesi ve şirketin en büyük müşterilerinin kendi çiplerini üretmesi nedeniyle Nvidia’nın pazar payının bu yıl birkaç puan düşmesini bekliyor ancak hakimiyetinin rakipsiz kalması bekleniyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters