Alibaba

Nvidia, Çinli Çip Devlerinden 5 Milyar Dolarlık Sipariş Aldı

Ağustos 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia, Çinli Çip Devlerinden 5 Milyar Dolarlık Sipariş Aldı

Çin’in internet devleri, ABD’nin yeni ihracat kontrolleri uygulayacağı korkusuyla körüklenen bir satın alma çılgınlığına girdi. 

The Financial Times’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Baidu (BIDU), ByteDance, Tencent (TCEHY) ve Alibaba (BABA), ABD’li çip üreticisi Nvidia’dan (NVDA) bu yıl teslim edilmek üzere yaklaşık 100 bin A800 işlemci almak için 1 milyar dolar değerinde sipariş verdi. 

Nvidia’ya yakın iki kişi, Çinli grupların ayrıca 2024 yılında teslim edilmek üzere 4 milyar dolar değerinde grafik işleme birimi daha satın aldığını söyledi. 

A800, Nvidia’nın veri merkezlerine yönelik son teknoloji ürünü A100 GPU’sunun zayıflatılmış bir versiyonu. Pekin’in teknolojik hırslarını engellemek amacıyla Washington tarafından geçen yıl uygulanan ihracat kısıtlamaları nedeniyle, Çinli teknoloji şirketleri yalnızca A100’lerden daha yavaş veri aktarım hızlarına sahip olan A800’leri satın alabiliyor.

🏆 “Bilgisayar Yeniden Keşfedilecek”

Son aylarda yapay zekâ çiplerine yönelik çılgın talepten en çok yararlanan şirketin Nvidia olması şaşılacak bir durum değil. 

Şirket, mayıs ayındaki bilanço başarısının ardından 750 milyar dolarlık değerlemeden 1 trilyon dolarlık değerlemenin çok ötesine yükseldi ve hâlâ da gücünü koruyor. 

Öyle ki şirketin CEO’su Jensen Huang, Nvidia’nın çipleri tarafından desteklenen yapay zekâ teknolojisinin “bilgisayarı yeniden keşfedeceğini” söyledi. Huang, şu anda bilinen bilgi işlem platformlarının yerini yakında güçlü yeni yapay zekâ platformlarının alacağını iddia ediyor.

Huang, bilgisayarların ve bilgi işlem platformlarının büyük dil modellerine yönlendirilmesi açısından Nvidia’nın hızlandırılmış bilgi işleminin bunu desteklemek için çalışacağını söyledi. Tabii aynı zamanda, üretici yapay zeka ile güçlenen ortam, bulutun önemli derecede ölçeklendirilmesini gerektiriyor. 

Huang, bu bulut ölçeklendirmesinde devrim yaratmaya yardımcı olmak için şirketin Grace Hopper Superchip işlemcisine bir “destek” verdiğini söyledi. Huang’ın Grace Hopper’ın dünyanın en hızlı bellek çipi HBM3 ile birleştirildiğini belirtti: 

Çipler üretim aşamasında. Bu işlemci dünyanın veri merkezlerinin ölçeğini büyütmek için tasarlandı. Temelde bu iki süper çipi süper boyutlu bir süper çipe dönüştürüyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times, The Street