Nvidia

Nvidia Çin Müşterilerini Geri Kazanmaya Çalışıyor

Aralık 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia Çin Müşterilerini Geri Kazanmaya Çalışıyor

Nvidia (NVDA), ABD’nin Çin’e sattığı ürünlere uyguladığı kısıtlamaların ardından bu pazarda müşterilerini geri kazanmak amacıyla video oyunlar için yaygın olarak kullanılan çipinin daha zayıf bir versiyonunu yayınladı. 

Bu yılki güçlü rallisiyle dünyanın en değerli çip şirketi haline gelen Nvidia’nın Çin’de satışa sunmaya hazırlandığı GTX 4090 D çipi, diğer ülkelerde satılan 4090 çiplerine göre 10% daha az işlem gücüne sahip. 

Bir Nvidia sözcüsü, “GeForce RTX 4090 D ABD hükümetinin uyguladığı ihracat kısıtlamalarına uyacak şekilde tasarlandı ve yalnızca Çin pazarına sunulacak.” ifadelerini kullandı. 

Şirketin bu kararı beklenen bir hamleydi çünkü Washington’ın çip ürünlerine yönelik açıkladığı kısıtlamaların ardından CEO Jensen Huang, çip pazarının lider ürününde bu kurallara uyacak şekilde düzenlemeler yapılacağını söylemişti. 

Ocak ayında satışı başlayacak olan çiple ilgili Nvidia, şirketin çipe yönelik çalışmalar sırasında Washington yönetimi ile kapsamlı görüşmeler yürüttüğünü söyledi. 

ABD, Çin pazarında gelişmiş çip erişimini kısıtlayarak Çin’in hâlihazırda en popüler ve kazançlı trendlerden biri olan yapay zekâ atılımlarını sekteye uğratmayı amaçlıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti