Nvidia

Nvidia: Çin ile Olan Çip Savaşı ABD Teknoloji Sektörüne “Dev Zarar” Verebilir

May 24, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Nvidia: Çin ile Olan Çip Savaşı ABD Teknoloji Sektörüne “Dev Zarar” Verebilir

Nvidia (NVDA) CEO’su Jensen Huang, Washington ve Pekin arasındaki artan çip geriliminin ABD teknoloji sektörüne “dev zararlar vereceği” uyarısını yaptı.

Huang, The Financial Times’a verdiği demeçte, Biden hükümetinin Çin’deki yarı iletken üretimini yavaşlatmak için uyguladığı ihracat kontrolleri sebebiyle Nvidia’nın “elinin bağlandığını” ve şirketin en büyük pazarlarına gelişmiş çiplerini satamadığını söyledi. 

Çinli şirketlerin de Nvidia’nın oyun, grafikler ve yapay zekâ için ürettiği işlemcilerine rakip olacak çipler üzerinde çalışmaya başladığını belirten Huang, “Eğer Çin ABD’den satın alamazsa, kendi çiplerini kendisi üretecek. Bu yüzden ABD’nin dikkatli olması gerekiyor. Çin, teknoloji sektörü için çok önemli bir pazar.” dedi. 

Huang ayrıca ABD’nin Çin pazarına erişememesi durumunda başka denk bir pazarları olmadığını söyledi ve Pekin ile ticaret yapılamaması durumunda bunun “ABD’li teknoloji şirketlerine büyük zararlara yol açacağı” uyarısını yaptı. 

Nvidia: Çin ile Olan Çip Savaşı ABD Teknoloji Sektörüne “Dev Zarar” Verebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Financial Times