Borsa Haberleri

Nvidia Çin İçin Ürettiği Yeni Çipini Erteledi, Hisse Geriledi

Kasım 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia Çin İçin Ürettiği Yeni Çipini Erteledi, Hisse Geriledi

Nvidia (NVDA), geçtiğimiz haftalarda Çin için 3 adet yeni çip üretmeyi planladığını açıklamıştı. Fakat şirket, çıkan haberlere göre H20 adı verilen bu yeni çipi ertelediğini duyurdu ve hisseler, piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık 2,4% düşüş yaşadı.

Reuters’da yayınlanan habere göre; Nvidia, Çinli müşterileri için tasarladığı ve ABD ihracat kısıtlamalarına uygun yeni yapay zekâ çipinin piyasaya sürülmesini gelecek yılın ilk çeyreğine kadar erteledi.

Habere göre ertelenmenin sebebi ise H20 adı verilen bu yeni çipin entegrasyonu konusunda yaşanan problemler olarak gösterildi. 

👀 Peki, Daha Önce Ne Olmuştu?

Ekim ayında ABD hükümeti, yapay zekâ çiplerinin Çin’e ihracatına yönelik kısıtlamalar getirmişti. Bu kısıtlamalar Nvidia’nın A800 ve H800 çiplerini de kapsıyordu. Üstelik Nvidia’nın bu çipleri Çin’deki müşterilerine özel olarak tasarlanmıştı. 

Birçok analiste göre; H20’nin gecikmesi, gelirinin yaklaşık beşte birini Çin’den elde eden ve Huawei gibi yerel oyuncuların rekabetiyle karşı karşıya olan Nvidia için bir aksiliğe yol açabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti