Amazon

Nvidia, Bu Kez Amazon’un Tahtına Oturmak İstiyor

February 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia, Bu Kez Amazon’un Tahtına Oturmak İstiyor

Yapay zekâ kullanım senaryolarının kurumsal tabana yayılması ve giderek daha fazla benimsenmesinden doğan yarı iletken talebi karşısında, güçlü ürünleriyle lider isimlerden biri haline gelen Nvidia (NVDA), görünüşe göre durmaya hiç niyetli değil.

2023’ün ardından yeni yıla da yükselişle başlayan şirket, haftanın ilk işlem gününde 740 dolar seviyesini aştıktan sonra dünü 722,48 dolar seviyesinde tamamladı. 

Dünkü işlemlerde 734,96 doları görmesinin ardından piyasa değeri 1,82 milyar dolara ulaşan Nvidia, kısa bir süreliğine 1,81 trilyon dolarlık piyasa değerine sahip Amazon’u (AMZN) geride bıraktı ve Alphabet’e (GOOGL) yalnızca birkaç milyar dolar uzaklıktaydı. 

Nvidia’nın Amazon’dan daha değerli olduğu son dönem, her iki şirketin piyasa değerinin 6 milyar doların altında olduğu 2002 yılıydı.

🤔 Bu hareket, Tesla’nın (TSLA) hayal kırıklığına uğratan bilançosunun ardından şirketin Muhteşem Yedili‘deki yerini kaybedebileceği yorumlarının ardından geldi ve Wall Street’in en güçlü isimleri arasında kartların yeniden dağıtabileceğine işaret etti.

Nvidia, geçtiğimiz yıl yapay zekâ sistemlerine sahip şirketlerin bu sistemleri destekleyecek daha fazla çip arayışına girmesiyle 200’ün üzerinde bir ralli yaparak S&P 500’ün en büyük kazananlarından biri oldu. 

Şirket burada da durmadı; bu yıl şimdiye kadar 47% yükselen Nvidia hissesi, yatırımcısına en çok kazandıran Wall Street isimlerinden biri. 

Saxo Bank analisti Peter Garnry, “Amazon, iyileşen bir görünümle son bilanço sezonunun galiplerinden biri olarak ortaya çıktı.” dedi. Ancak Garnry, Nvidia’nın şu anda veri merkezlerine yönelik önemli sermaye harcamalarıyla, süregelen yapay zekâ coşkusuna yatırımdaki artıştan faydalandığını vurguladı.

Hatırlarsan, Amazon 2 Şubat’ta açıkladığı ve analist tahminlerini aşan bilançosuyla hisselerinde güçlü bir artış görmüştü. Yılın son çeyreğinde gelirlerini yıllık bazda 14% artışla 170 milyar dolara taşıyan şirketin 2023 gelirleri de 12% artarak 514 milyar dolardan 575 milyar dolara yükseldi. 

Öte yandan Nvidia da bilanço dönemlerinden kazançlı çıkan isimlerden biri olarak biliniyor. Son iki yılda konsensüs tahminleri aşan şirketin üç aylık sonuçları ve güçlü tahminleri, Nvidia’nın sohbet robotları gibi üretici yapay zeka uygulamaları  üzerinde çalışan teknoloji şirketlerine tedarik kapsamında bir numaralı isim olduğunu ortaya koydu.

Güçlü yapay zekâ talebiyle artan yatırımcı ilgisi, Nvidia hisselerini son 12 ayda 233% artırarak Muhteşem Yedili’nin en iyi performans gösteren ismi konumuna yükseltti.  Bu kapsamda Nvidia’yı, 163% artışla Meta Platforms (META) takip etti.

Nvidia, Bu Kez Amazon’un Tahtına Oturmak İstiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters