Borsa Yorumları

Nvidia, Bir Gün S&P 500’ün 15%’ini Oluşturabilir – Evercore

June 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Bir Gün S&P 500’ün 15%’ini Oluşturabilir – Evercore

Evercore’a göre Nvidia (NVDA) bir gün ABD borsasının yakından izlediği S&P 500 endeksine daha önce hiç görülmemiş bir büyüklükte hakim olabilir ve Apple (AAPL) ve Nokia (NOK) gibi eski liderlerin ve mevcut lider Microsoft’un (MSFT) etkisini ikiye katlayabilir.

🌟 Çip analisti Mark Lipacis bir notunda “Tarih, NVDA’nın S&P 500‘ün 10%-15’i olabileceğini gösteriyor. Birbirini izleyen her bilgisayar çağında, ekosistem oyuncularının S&P 500’ün daha büyük bir ağırlığını temsil ettiğini gözlemledik.” diyor.

FactSet verilerine göre, son 12 ayda yapay zekâ devinin piyasa değerini 3 trilyon doların üzerine çıkaran 200%’lük rallinin ardından Nvidia’nın S&P 500’deki mevcut ağırlığı 6,6%’ya yükseldi. FactSet’e göre Microsoft 7%’lik ağırlığıyla ilk sırada yer alırken, Apple 6,4% ile üçüncü sırada yer alıyor.

Nisan ayında Jefferies’den Evercore’a katılan analist, belirli bir teknolojiye hakim olan her şirketin yatırımcılar tarafından tüm pazarda giderek daha büyük bir ağırlıkla ödüllendirildiğini söylüyor.

Lipacis, Digital Equipment Corporation’ın (daha sonra Compaq tarafından satın alındı) mini bilgisayar döneminde S&P’nin 1%’ini oluşturduğunu, Nokia’nın cep telefonları ortaya çıktıkça ağırlığını 2%’ye taşıdığını ve Apple’ın akıllı telefonlar sayesinde 2015’te S&P 500’ün 4%’üne sahip olduğunu hatırlattı. 

👑 Lipacis, “Bu gidişata ve NVDA’nın paralel işlem çipi+yazılım+donanım+ağ oyunu olarak baskın konumuna dayanarak, şirketin nihayetinde S&P 500‘de 15%’lik bir ağırlığa sahip olmasının ihtimal dışı olmadığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist, müşterilerine bu hareketin ön sıralarında yer almak için, hâlâ makul bir seviyede işlem gördüğüne inandığı Nvidia almaya devam etmelerini tavsiye ediyor.

Nvidia hâlihazırda S&P 500 için ağır işlerin çoğunu yapıyor: Çip üreticisi, S&P 500’ün yılbaşından bugüne kadarki 12%’lik getirisinin yaklaşık 37%’sinden sorumlu.

Nvidia, Bir Gün S&P 500’ün 15%’ini Oluşturabilir - Evercore

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC