Nvidia

Nvidia, Apple’ın Yerini mi Alacak?

May 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Apple’ın Yerini mi Alacak?

Yarı iletken devi Nvidia (NVDA) hisseleri, dün 6%’nın üzerinde bir yükselişle yeniden rekor tazeledi. Böylece yapay zekâlı çip üreticisinin piyasa değeri, Wall Street’in en büyük oyuncuları arasında yer alan Apple’ın (AAPL) yalnızca 100 milyar dolar altındaki bir seviyeye ulaştı.

Dünü 1.139 dolarda tamamlayan Nvidia’nın piyasa değeri 2,8 trilyon dolara ulaşırken, Wall Street’in Microsoft’tan (MSFT) sonra en değerli ikinci şirketi Apple’ın piyasa değeri 2,9 trilyon dolar seviyesindeydi.

Geçtiğimiz haftaki bilanço rallisinin ardından dün de Nvidia için kazançlı bir gün oldu ve hisse, seans sırasında 8%’e varan bir artışla 1.149,39 doları görerek tarihi zirvesini gördü. Apple’ın hisseleri ise güne artıda başladıktan sonra seans içinde kademeli olarak düştü ve 189,99 dolar seviyesinde kapandı.

Nvidia hisseleri, geçen hafta Wall Street beklentilerinin üzerinde ikinci çeyrek geliri tahmin etmesinden ve yatırımcıları yapay zekânın poster çocuğuna yatırım yapmaya devam ederken bir hisse bölünmesini duyurmasından bu yana yaklaşık 13% değer kazandı.

Hargreaves Lansdown hisse analizi başkanı Derren Nathan, “Piyasa, şirketin sürekli gelişen büyüme yörüngesine ayak uydurmakta zorlanıyor.” diyor.

Alphabet (GOOGL), Microsoft, Amazon (AMZN) ve diğer teknoloji şirketleri, yapay zekâ bilişimine hakim olmak için yarışırken, bir yandan Nvidia’nın üst düzey çiplerinin sınırlı bir kaynağı için de rekabet ediyor.

Wall Street’te uzun zamandır sahip olunması gereken bir hisse olarak görülen Apple, zayıf iPhone talebi ve Çin’deki zorlu rekabetle mücadele ettiği için son aylarda diğer teknoloji devlerinin altında bir performans gösterdi ve bu yıl yaklaşık 2% düştü.

Microsoft, bulut hizmetlerinde yapay zekâya yaptığı erken yatırımlarla elde ettiği kazançlar nedeniyle diğer teknoloji şirketlerinin önüne geçerek bu yılın başlarında dünyanın en değerli şirketi olarak Apple’ı geride bırakmıştı.

Nvidia, Apple’ın Yerini mi Alacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters