Google

Nvidia Alphabet’i Geride Bıraktı, En Değerli Üçüncü Şirket Oldu

Şubat 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia Alphabet’i Geride Bıraktı, En Değerli Üçüncü Şirket Oldu

Yarı iletken devi Nvidia (NVDA), piyasa değeri bakımından Amazon’u (AMZN) geride bıraktıktan günler sonra, dün Google’ın ana şirketi Alphabet’i (GOOGL) de tahtından etti ve en değerli üçüncü ABD şirketi oldu. 

Çip üreticisinin hisseleri dün 2,46% artarak Nvidia’nın piyasa değerini 1,825 trilyon dolara taşıdı. Alphabet’in hisseleri ise 0,55% artarak 1,821 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı. Öte yandan dün hisseleri 1,39% yükselen Amazon’un piyasa değeri de1,776 trilyon dolar oldu.

Nvidia, teknoloji şirketlerinin ürün ve hizmetlerine yapay zekâyı entegre etme yarışından en çok yararlanan şirketlerden biri oldu.

İleri düzey yapay zekâ çip pazarının yaklaşık 80%’ini kontrol eden şirket, 2023’te üç kattan fazla arttıktan sonra bu yıl hissesini 47% artıran bir ralliden faydalandı.

Müşterileri, Nvidia’nın üst düzey bileşenlerini kapmak için birbirleriyle yarışırken, yapay zekâ geliştiricileri bulut bilişim sağlayıcıları aracılığıyla işlemcilerini kullanmak için aylarca süren bekleme listeleriyle karşı karşıya kalıyor.

Nvidia’nın haftaya açıklayacağı üç aylık rakamları, Wall Street’te haftanın en yakından izlenen bilançolarından biri olacak. Analistler, şirketin bir kez daha güçlü rakamlar ve öngörüler açıklamasını beklerken, beklentilerin altında kalacak herhangi bir gelişmenin rallinin sonlanmasına yol açabileceği uyarısını yapıyorlar. 

Longbow Asset Management CEO’su Jake Dollarhide, “Piyasa, Nvidia’yı yapay zekânın kralı olarak kabul ediyor. Ancak Nvidia iyi bir bilanço açıklayıp beklentileri gözle görülür bir şekilde aşmazsa, 20% ile 30% aralığında bir satış dalgası görülebilir.” diyor. 

Susquehanna analisti Christopher Rolland, dün Nvidia’nın hedef fiyatını 625 dolardan 850 dolara yükseltti ve şirketin bilançosunda geçmişteki güçlü trendi sürdürmesini beklediğini söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti