Nvidia

Nvidia, 200 Milyon Dolara Güneydoğu Asya’ya Genişliyor

April 5, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Nvidia, 200 Milyon Dolara Güneydoğu Asya’ya Genişliyor

Nvidia (NVDA), Güneydoğu Asya’ya açılma planları kapsamında, Endonezya’da yerel telekom devi Indosat Ooredoo Hutchison ile ortaklaşa 200 milyon dolarlık bir yapay zekâ merkezi kurmayı planlıyor.

Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Budi Arie Setiadi’ye göre, yeni tesis Orta Java eyaletindeki Surakarta şehrinde kurulacak ve yerel telekomünikasyon altyapısını, insan kaynaklarını ve bölgedeki dijital yetenekleri destekleyecek.

Geçtiğimiz ay Indosat, Nvidia’nın yeni nesil çip mimarisi Blackwell’i altyapısına entegre etmeye hazır olduğunu ve “Endonezya’yı yeni bir egemen yapay zekâ ve teknolojik ilerleme çağına sokmayı hedeflediğini” duyurmuştu.

Indosat Ooredoo Hutchison, 2022 yılında Katar’ın Ooredoo ve Hong Kong’un CK Hutchison şirketleri arasında gerçekleşen birleşmenin ardından Endonezya’nın ikinci en büyük mobil telekomünikasyon şirketi oldu.

Nvidia’nın Endonezya’daki varlığını artırması, bölgedeki veri talebinin büyüyen dijital ekonomi sayesinde artması nedeniyle bu yıl Güneydoğu Asya’ya yönelik daha geniş bir atılımı temsil ediyor.

Nvidia, 200 Milyon Dolara Güneydoğu Asya’ya Genişliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC