Borsa Haberleri

Novo Nordisk’in Zayıflama İlacına Çin’den Onay Çıktı

Novo Nordisk’in Zayıflama İlacına Çin’den Onay Çıktı
Google News Icon Takip Et

Danimarkalı ilaç devi Novo Nordisk’in (NVO) popüler zayıflama ilacı Wegovy, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve aşırı kilolu veya obez insan sayısının en yüksek olduğu tahmin edilen ülke olan Çin’de onaylandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, fiyatlandırma ve bulunabilirlikle ilgili ayrıntıların ilaç piyasaya sürüldüğünde bildirileceği söylendi. Novo, mart ayında yaptığı açıklamada, başlangıçta haftalık enjekte edilebilir ilaç için ödeme yapmak isteyen Çinli hastaları hedefleyeceğini belirtmişti.

Çin’in başkentindeki büyük bir hastane olan Raffles Hospital Beijing’in pazarlama müdürü Rose Niu Wei, hastanenin eylül ayı civarında ilaç siparişi verebileceğini ancak tam zamanlamanın belirsiz olduğunu söyledi.

Çin’de 2020 yılında yapılan bir halk sağlığı araştırmasına göre, dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Çin’de aşırı kilolu yetişkin sayısının 2030 yılına kadar 540 milyona ulaşarak 2000 yılı seviyesinin 2,8 katına çıkacağı tahmin ediliyor. Obez kişi sayısının ise 7,5 kat artarak 150 milyona ulaşması bekleniyor.

Novo, diyabet ilacı tirzepatide mayıs ayında Çin’den onay alan rakibi Eli Lilly’nin (LLY) rekabetiyle burada da karşı karşıya. Bazı analistler, ABD’li şirketin aynı etken maddeye sahip zayıflama ilacı Zepound’un bu yıl veya 2025’in ilk yarısında Çin’de onaylanmasını bekliyor.

Hem Eli Lilly hem de Novo, on yılın sonuna kadar küresel olarak en az 100 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilen bir zayıflama pazarında üretimi artırmak için yarışıyor. Her iki şirketin obezite tedavileri, GLP-1 agonistleri olarak bilinen ve aslen diyabet için geliştirilen bir ilaç sınıfına ait.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters