Borsa Haberleri

Novo Nordisk ve ABD’li Biyoteknoloji Şirketlerinden Araştırma İşbirliği

January 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Novo Nordisk ve ABD’li Biyoteknoloji Şirketlerinden Araştırma İşbirliği

Kilo kaybı ilaçlarıyla 2023’te sağlık sektörü gündeminden inmeyen Novo Nordisk (NVO), kardiyometabolik hastalıkların tedavileri için süregelen rekabette bir adım öne geçmeyi hedefliyor. Şirket, bu kapsamda iki ABD’li biyoteknoloji şirketiyle araştırma ortaklığı açıkladı. 

Geçtiğimiz yıl büyük bir talep gören kilo kaybı ilacı Wegovy sayesinde 49% değer kazanan Danimarkalı ilaç üreticisi, Omega Therapeutics (OMGA) ve Cellarity ile obezite hastaları için yeni tedaviler üzerinde çalışacak. 

Bu iki ayrı araştırma ve geliştirme ortaklığı, Novo’nun 2022 yılında yaşam bilimlerine odaklanan bir ABD yatırım şirketi olan Flagship Pioneering ile imzaladığı çerçeve anlaşma kapsamında duyurulan ilk işbirliği oldu.

Omega ve Cellarity, Flagship’in portföy şirketleri olarak biliniyor. Şirketler Novo ile ortaklaşa klinik öncesi deneme ilaç geliştirme çalışmaları yürütecek. Yapılan açıklamada, Novo’nun bundan sonra programları klinik çalışmalarda ilerletebileceği belirtildi.

Söz konusu iki Ar-Ge anlaşmaları kapsamında, Novo tüm Ar-Ge faaliyetlerine fon sağlayacak. Her bir anlaşma, ilgili şirketler ve Flagship arasında paylaşılmak üzere, lisanslı bir ürünün yıllık net satışları üzerinden kademeli telif ücretlerinin yanı sıra 532 milyon dolara kadar ön, geliştirme ve ticari kilometre taşı ödemesini kapsayabilir. 

Novo Nordisk ve ABD’li Biyoteknoloji Şirketlerinden Araştırma İşbirliği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters