Borsa Haberleri

Novo Nordisk, Popüler İlaçlarının Üretimini Artırmak İçin 4,1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak

Novo Nordisk, Popüler İlaçlarının Üretimini Artırmak İçin 4,1 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak
Google News Icon Takip Et

İlaç üreticisi Novo Nordisk (NVO); yaptığı bir açıklamada, popüler kilo verme ilacı Wegovy ve diyabet ilacı Ozempic üretimini artırmak için 4,1 milyar dolar harcayarak yeni bir tesis inşa edeceğini söyledi. 

Novo, yeni tesisin 2027 ile 2029 yılları arasında tamamlanacağını ve 1.000 kişilik bir istihdam sağlayacağını da ekledi. 

Novo Nordisk, geçtiğimiz yıllarda ABD ve Avrupa’daki bazı üretim tesislerinde şirket içi kapasitesini artırmak için yatırımlar yapacağını açıklamıştı. 

ABD’de ve şu ana kadar piyasaya sürüldüğü 10 pazarda Wegovy’ye yönelik artan talep, şirketin hisselerini rekor seviyelere taşımıştı. Fakat bu talep, şirketi bazı zorluklarla da karşı karşıya bıraktı ve şirket bazı sınırlamalara gitmek zorunda kaldı. 

Ayrıca şirket, rakibi Eli Lilly (LLY)’nin obezite ilacı Zepbound’u piyasaya sürmesinden sonra Wegovy’nin üretimini artırmak için çalışmalarına da hız verdi. 

İki şirket de şimdilik tedaviye olan talebi karşılayabilecek üretim kapasitesine sahip değil. Bazı uzmanlar, obezite tedavilerine yönelik satışların 2030’ların başında yıllık yaklaşık 150 milyar dolara ulaşabileceğini öngörüyor.

Novo, Wegovy’yi 2021’in ortalarında ABD’de piyasaya sürdüğünden bu yana, üretimi artırmak için milyarlarca dolar harcadı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters