Borsa Haberleri

Novo Nordisk Piyasa Değerinde Tesla’yı Geride Bıraktı

Mart 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Novo Nordisk Piyasa Değerinde Tesla’yı Geride Bıraktı

Kilo kaybı ve obezite ilaçları pazarında Eli Lilly (LLY) ile tahtı paylaşan Danimarkalı ilaç devi Novo Nordisk (NVO), yeni deneysel kilo kaybı hapının erken aşama testlerinde olumlu sonuçlar vermesiyle bir adım daha yükseldi.

Şirket, 12 haftalık testlerin ardından amycretin isimli kilo verme ilacının 13,1% kilo kaybına yol açtığı açıklamalarıyla dünkü seansta 8% ralli yaparak en yüksek seviyesini gördü. 

Böylece Novo’nun piyasa değeri 606,5 milyar dolara ulaşarak elektrikli araç devi Tesla’nın (TSLA) 568,9 milyar dolarlık piyasa değerini geride bıraktı. 

Novo, bu alanda Lilly’nin yanı sıra en büyük rakiplerinden biri olan Viking Therapeutics’in (VKTX) Jefferies tarafından izlenmeye başladığı haberleriyle bugün piyasa öncesi işlemlerde 2% geriledi. 

Yine de dünyanın en değerli 12. şirketi konumuna ulaşan Novo Nordisk’in rallisi, esasen kilo kaybı ilaçlarına yönelik son aylarda ivme kazanan coşkuyla bir süredir devam ediyor. 

Amycretin’e yönelik erken aşama sonuçları Novo Nordisk için bir kilometre taşı desek yeridir. İlaç, şirketin yine kilo kaybı tedavisinde kullanılan bir hayli başarılı Wegovy ve Ozempic isimli enjeksiyonlarına potansiyel olarak en etkili alternatifi sunuyor. 

Novo ilk sonuçların ardından amycretin’in Faz 3 testlerinin bu yılın ikinci yarısında başlayacağını ve bu testlere ilişkin verilerin 2026 yılında gelmesinin beklendiğini söyledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC