Borsa Haberleri

Novo Nordisk Hisseleri, Güçlü Test Sonuçlarıyla Rekor Tazeledi

Mart 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Novo Nordisk Hisseleri, Güçlü Test Sonuçlarıyla Rekor Tazeledi

İlaç şirketi Novo Nordisk (NVO) yeni bir deneysel kilo verme ilacı için olumlu erken deneme verileri açıklamasının ardından piyasa öncesi işlemlerde 7% yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Danimarkalı ilaç devi bir yatırımcı toplantısında, merakla beklenen obezite ilacı amikretinin Faz I denemesinin 12 hafta sonra katılımcılarda 13,1% kilo kaybı gösterdiğini söyledi. Bu rakam, şirketin son derece popüler obezite ilacı Wegovy’nin 12 haftalık denemesinin ardından kaydedilen 6%’lık kilo kaybını büyük bir farkla gölgede bırakıyor.

Söz konusu sonuçların ardından şirketin en büyük rakibi Eli Lilly (LLY) 1% gerilerken, geçtiğimiz günlerde kendi obezite ilacına ilişkin oldukça olumlu sonuçlar açıklayan Viking Therapeutics (VKTX) ise 8% değer kaybetti.

Şirket, Faz II denemesinin bu yılın ikinci yarısında başlayacağını ve sonuçların 2026 başlarında alınmasının beklendiğini söyledi.

Piyasa değeri açısından Avrupa’nın en büyük şirketi olan Novo Nordisk’in hisseleri, ilaç devinin amiral gemisi Wegovy ve Ozempic obezite karşıtı ilaçlarına yönelik yoğun talebin faydalarını görmeye devam etmesiyle bu yıl şimdiye kadar 27%’nin üzerinde değer kazandı.

Bu haftanın başlarında Novo, Ozempic’in kronik böbrek hastalığı olan diyabetik hastalarda böbrek hastalığının ilerlemesi ve böbrek veya kardiyovasküler komplikasyonlardan ölüm riskini 24% oranında azalttığını gösteren geç aşama deneme sonuçlarını açıklamıştı.

Sonuçlar, kilo kaybı ve Tip 2 diyabet tedavisinin ötesinde, Ozempic ve benzer ilaçlarla ilişkili daha geniş sağlık yararlarına dair artan kanıtlara yenisini ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti