Borsa Haberleri

Novo Nordisk, Diyabet İlacının Böbrek Hastalığı Riskini de Azalttığını Açıkladı 

Novo Nordisk, Diyabet İlacının Böbrek Hastalığı Riskini de Azalttığını Açıkladı 
Google News Icon Takip Et

İlaç devi Novo Nordisk (NVO) yaptığı açıklamada; talep rekoru kıran diyabet ilacı Ozempic’in kilo kaybının yanı sıra son aşama testlerinde böbrek hastalığının ilerleme riskini azalttığını duyurdu. 

İlaç, böbrek hastalığına bağlı risklerde 24% azalma gösterdi ve böylece çalışmanın birincil son noktasına ulaşıldı. İlacın ayrıca önceki semaglutid 1.0 mg denemeleriyle uyumlu olarak güvenli ve iyi bir profile sahip olduğu da görüldü.

Geçtiğimiz yıl bağımsız bir veri izleme komitesi, ilacının etkilerine dayanarak erken aşamada ilacın geliştirilmesini durdurma kararı almıştı. Bu karardan sonra yapılan ilk resmi açıklama da Novo Nordisk’in yaptığı bu açıklama oldu. Danimarkalı ilaç üreticisi, 2024 yılında ABD ve AB’de Ozempic için düzenleyici onay başvurusunda bulunmayı da planlıyor.

Bu gelişmeler ışığında Novo Nordisk’in hisseleri piyasa öncesinde yaklaşık 1,5% düştü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha