Borsa Haberleri

Novavax’ın Covid Aşısı Onaylandı

July 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Novavax’ın Covid Aşısı Onaylandı

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Novavax (NVAX) aşısının yetişkinlere uygulanmasına onay verdi. Karara göre 18 yaş ve üstü yetişkinler için iki dozluk aşı izin çıktı. Novavax, pandemi başladığından beri acil durum onayı alan dördüncü Covid aşısı oldu. İzin kararı, haziran ayı başlarında halka açık yapılan toplantıdan haftalar sonra geldi.

Yetişkinlere İki Doz Aşı İzni

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, yetişkinler için mevcut aşılara ek olarak Novavax’a onay verdi. Novavax; ABD, Avrupa ve diğer ülkelerde hâlihazırda olan aşılardan daha geleneksel bir aşı türü olarak FDA’ya sunuldu. ABD’de hâlâ her dört yetişkinden biri Covid aşısı yaptırmamış durumda. Bu nedenle uzmanlar aşının yan etkilerinden endişe duyanlar için daha geleneksel ve protein bazlı bir aşı için uzun süredir çalışma yürütüyor. Novavax’ın sahibi Maryland şirketi, ABD ve diğer ülkelerde bu güçlü geleneksel aşının yaygınlaşmasını umuyor. FDA, Novavax’ın şimdilik sadece 18 yaş ve üstü bireyler için ilk iki dozluk serisine izin verdi. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Komiseri Dr. Robert Califf ise yaptığı açıklamada ‘’Uygun olan ancak henüz bir COVID-19 aşısı almamış olan herkesi bunu yaptırmayı düşünmeye teşvik ediyorum.’’ ifadelerini kullandı. 

Novavax Geleneksel Protein Teknolojisine Dayanıyor

Novavax aşısının ABD ve Meksika’da yapılan klinik deneylere göre Covid kaynaklı hastalıkları önlemede %90 oranında etkili olduğu saptandı. Fakat bu klinik deneyler Omikron varyantının baskın hâle gelmesinden aylar önce yapıldı. Novavax, HPV aşılarında uzun yıllardır kullanılan ve daha geleneksel olan protein teknolojisine dayanıyor. Pfizer ve Moderna ise mRNA’yı kullanan ilk FDA onaylı aşılardı. Novavax’ın mRNA aşılarına kıyasla Corona virüsün farklı varyantlarına karşı daha düşük etkinliğe sahip olacağı düşünülüyor. 

Novavax’ın Covid Aşısı Onaylandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı