Borsa Haberleri

Novavax ve Sanofi’den Milyarlarca Dolarlık Aşı Anlaşması

May 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Novavax ve Sanofi’den Milyarlarca Dolarlık Aşı Anlaşması

Novavax (NVAX), Fransız ilaç üreticisi Sanofi (SNY) ile şirketin Covid aşısını önümüzdeki yıldan itibaren ticarileştirmek ve koronavirüs ve gribi hedefleyen kombinasyon aşıları geliştirmek için milyarlarca dolarlık bir anlaşma imzaladığını açıkladı. 

Novavax CEO’su John Jacobs, lisans anlaşmasının Novavax’ın faaliyetlerine devam etme kabiliyeti konusunda şüpheleri olduğu için ilk olarak Şubat 2023’te yayınladığı “devam eden endişe” uyarısını kaldırmasına olanak sağlayacağını söyledi. 

Bu karar, zor durumdaki aşı üreticisi ve protein bazlı Covid aşısı için bir dönüm noktasına işaret ediyor. Sağlık yetkilileri aşıyı, Pfizer (PFE) ve Moderna’nın (MRNA) RNA aşılarını almak istemeyen insanlar için değerli bir alternatif olarak görüyor. 

Anlaşmanın bir kısmı Sanofi’nin yeni aşı ürünleri geliştirmek için Novavax’ın Covid aşısı ve amiral gemisi aşı teknolojisi Matrix-M adjuvanını kullanmasına izin veriyor. Sanofi, Novavax’a 500 milyon dolar ön ödeme ve geliştirme, ruhsatlandırma ve lansman kilometre taşları için 700 milyon dolara kadar ek ödeme yapacak.

Bu toplam tutar, Novavax’ın 627 milyon dolarlık mevcut piyasa değerinin yaklaşık iki katı. 

Novavax ayrıca, Sanofi’nin Covid aşısı ile koronavirüs ve gribi hedefleyen kombinasyon aşılarının satışlarından telif hakkı ödemesi alma hakkına sahip. Novavax ayrıca Sanofi’nin Matrix-M adjuvanıyla geliştirdiği her ürün için telif haklarıyla birlikte 200 milyon dolara kadar ek lansman ve satış kilometre taşı ödemeleri alacak.

Anlaşma kapsamında ayrıca Sanofi, Novavax’ın 5%’ten az hissesini de alacak. Jacobs, anlaşmanın ayrıca şirketin aşı teknolojisi platformuyla küresel halk sağlığını iyileştirme misyonunu, kaynak, sermaye ve kapsam eksikliği nedeniyle şirketin “kendi başına asla yapamayacağı bir hızda ve ölçekte” yerine getirmesine yardımcı olacağını söyledi. 

Novavax ve Sanofi’den Milyarlarca Dolarlık Aşı Anlaşması

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC